Gotowiec inwestycyjny – co to?
Szukając możliwości dla swoich odłożonych środków, wielu Polaków upatruje swoją szansę w w rynku nieruchomości, obligacji, akcji, kruszców oraz kryptowalut. Inwestowanie w nieruchomości to dla dużej części osób najbezpieczniejsza forma lokowania swoich środków. Gotowiec inwestycyjny są to produkt inwestycyjny dostosowany do danego rynku, generujący wyższe zwroty niż standardowy zakup nieruchomości, czy to z rynku wtórnego czy pierwotnego.
Gotowiec inwestycyjny to nic innego, jak nieruchomość lub apartament przygotowany pod wynajem długoterminowy lub krótkoterminowy, który ma generować zysk z najmu. Jest przygotowany do zakupu przez inwestora, wyremontowany, wyposażony i urządzony. Wiele gotowców inwestycyjnych posiada również opcję obsługi najmu, dzięki którym inwestycja staje się w pełni bezobsługowa dla inwestora. W poniższym artykule przedstawimy kilka naszych przygotowanych inwestycji.
Gotowiec inwestycyjny – oferta oraz sposób wykonania
Jeżeli jesteś naszym czytelnikiem mogłeś natknąć się na poprzedni artykuł, w którym dokładnie opisaliśmy rodzaje gotowców inwestycyjnych dostępnych na rynku, przynoszących dochód pasywny. Natomiast tym razem przedstawiamy Wam tzw. case study przygotowane przez naszą firmę.
1. Siemianowice Śląskie
Oferta na rynku była dostępna ponad 1,5 miesiąca. Nieruchomość została zakupiona do generalnego remontu wraz z rozprowadzeniem oraz montażem wszystkich instalacji. Rozkład 55-metrowego lokalu pozwolił nam na utworzenie dodatkowego pokoju przenosząc kuchnię do salonu, tworząc tzw. aneks kuchenny. Osiedle zostało wybudowane w latach 50 XX wieku i ogrzewane było piecami węglowymi. W tego typu nieruchomościach mamy większą ilość kanałów wentylacyjnych pozwalających na takie manewry. Dodatkowym plusem jest odrębna własność. W porównaniu do spółdzielczego prawa własności akceptację musiał wydać jedynie kominiarz.
2. Kunickiego w Gliwicach
64-metrowe mieszkanie podzieliliśmy na dwa mniejsze. Układ i rozstaw kominów wentylacyjnych oraz pionów kanalizacyjnych pozwolił nam na wykonanie takiego zabiegu. Przy takiej kombinacji prąd oraz ciepło miejskie rozlicza się na podlicznikach. Do wszystkich mieszkań prowadzi jeden wspólny przedpokój. Powodem podziału mieszkania jest to, że mniejsze jednostki premium wynajmują się dużo szybciej, a przy okazji właściciel otrzymuje wyższy czynsz.
3. Podział połowy kamienicy na mniejsze jednostki mieszkalne w przedziale od 25-50 metrów
Zakupu dokonali czterej inwestorzy z kapitałem przekraczającym ponad 1.5 mln zł. Powierzchnie przed zakupem miały po 120 m2. W celu wykonania tak szerokiego zakresu prac potrzebowaliśmy uzyskać pozwolenie na budowę. W kilku miejscach wzmocniliśmy stropy, wybiliśmy dodatkowe otwory w ścianach, doprowadziliśmy nowe piony kanalizacyjne oraz dobudowaliśmy kominy wentylacyjne.
4. Podział domu na trzy mieszkania
Potencjał tej oferty wzbudził nasze zainteresowanie od razu po tym, jak się pojawiła. Wyremontowaliśmy oraz podzieliliśmy dom na trzy odrębne mieszkania, dzięki czemu uzyskaliśmy wysoką stopę zwrotu. Mimo tego, że jest to dom jednorodzinny udało nam się uzyskać trzy dokumenty samodzielności z urzędu miasta. Taki zabieg umożliwił zwiększenie wartości nieruchomości.
W jakie gotowce inwestycyjne warto inwestować?
Branża gotowców inwestycyjnych spotyka się z coraz większym zainteresowaniem , jej wzrost wynika z możliwości lepszego zarobku. Zastanawiając się nad zakupem gotowca lub wejście w inwestycję nieruchomościową należy zastanowić się jakim kapitałem dysponujemy oraz po jakim okresie będziemy chcieli z takiej inwestycji wyjść. Lokal, który zamierzamy nabyć powinien być zlokalizowany w dużych miastach takich jak Poznań, Wrocław, Łódź, Warszawa, Szczecin oraz Katowice gdzie popyt na tego typu lokalizacje jest największy. Jeżeli mówimy o długoterminowym ulokowaniu gotówki i osiągnięciu w pewnym stopniu wolności finansowej, warto skupić się na kawalerkach, mieszkaniach podzielonych na mniejsze jednostki oraz mieszkaniach podzielonych na pokoje dla studentów (akademiki i stancje). Każda z tych inwestycji niesie ze sobą pewne ryzyko przy kupnie, natomiast najważniejszą kwestią jest dostosowanie gotowca inwestycyjnego do grupy docelowej.
Sprzedajesz lub wynajmujesz mieszkanie?
Gotowiec inwestycyjny a kompleksowa usługa
Kupując gotowce inwestycyjne za naszym pośrednictwem lub zlecając nam jego wykonanie dostajesz gwarancję na wykonany remont oraz proponujemy w pełni bezobsługową formę opieki takiej nieruchomości. Usługa składa się z weryfikacji oraz zasiedlenia najemcy, co miesięcznych rozliczeń ze spółdzielnią lub wspólnotą, rozliczania mediów, kontakt z najemcami i rozwiązywanie problemów. W przypadku zakończenia umowy spisujemy protokół zdawczo-odbiorczy, rozliczamy kaucję i przygotowujemy mieszkanie pod kolejny najem.
Co należy sprawdzić przy zakupie gotowca inwestycyjnego?
Jest kilka elementów, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu gotowca inwestycyjnego.
Do takich należy:
- odpowiednie dobranie gotowca inwestycyjnego pod lokalny rynek,
- finansowanie gotowca inwestycyjnego kredytem lub gotówką,
- sprawdzenie aktualnego ROI oraz przyszłego wskaźnika zwrotu z inwestycji,
- sprawdzenie poprawności technicznej oraz prawnego wykonania remontu lub podziału nieruchomości.
Kupując gotowiec inwestycyjny należy sprawdzić również tzw. gwarancję zarabiania kwot rzędu 5000 zł. Część początkujących firm, często nie znając lokalnego rynku, sprzedaje w ten sposób przyszłe marzenia swoich klientów.