Przygotowałem kolejny artykuł z serii „inwestowanie w nieruchomości ”, czyli nasze kamieniczne realizacje. Dziś wyjaśnimy, dlaczego warto inwestować w zabytkowe budynki, jakie są zagrożenia prwano-techniczne oraz jak możemy Ci w tym pomóc.
Posłużymy się naszą najnowszą inwestycją przy Placu Matejki 3 w Chorzowie.

Jak zabytkowa kamienica w Chorzowie zyskała drugie życie?
Historia kamienicy przy placu Matejki 3 w Chorzowie sięga przełomu XIX i XX wieku, gdy miasto nazywane było Królewską Hutą i znajdowało się na terenie ówczesnej II Rzeszy. Pod koniec XVIII wieku na terenie wsi Chorzów, Królewskiej Huty i Wielkich Hajduk odkryto potężne złoża węgla. Następnie powstały tu zakłady pracy takie jak Królewska Huta. Zwiększenie liczby ludności wyłoniło potrzebę powstania nowych budynków. Bogatsza część społeczeństwa już wtedy inwestowała w nieruchomości. Z reguły na dole właściciel posiadał swój lokal rzemieślniczo- usługowy na pierwszym piętrze mieszkanie a pozostała część była dedykowana najemcom.
Te nowe budynki wyróżniały się dekoracyjnym i reprezentacyjnym charakterem elewacji i niezwykłą różnorodnością. Do dziś Chorzów znajduje się w czołówce polskich miast pod względem wartości historycznej. Kamienice stanowią ważny element wizerunku miasta. Ich charakterystyczny kształt tworzy efekt „studni”. https://mieszkania-silesia.pl/__trashed/
Gdy zastaliśmy kamienicę przy placu Matejki 3, mieliśmy świadomość, że obiekt wymaga gruntownego remontu i dostosowania do aktualnego rynku najmu. Brakowało instalacji gazowej, stara stolarka okienna i przegniłe stropy wymagały odnowy. Zaczęliśmy prace od wyburzeń, wymiany lub naprawy belek, wyrwania starych instalacji. Na podłodze ułożyliśmy dwie warstwy płyty OSB, zadbaliśmy o odpowiednią akustykę ścian. Wybraliśmy drzwi o podwyższonej odporności ogniowej, by mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Wyodrębniliśmy 14 dwupokojowych nowych mieszkań, których powierzchnia wynosi od 30 do 55 m2. Na poddaszu zamontowaliśmy okna dachowe, które wpuszczają do pomieszczeń więcej, a wszystkie mieszkania zostały wyposażone w klimatyzację.
Obecnie większość mieszkań w tej kamienicy znalazła już swoich nowych lokatorów, dzięki czemu budynek zyskał drugie życie. Czy wiesz, dlaczego warto inwestować w stare budynki i jak przeprowadzić taki remont?
Dlaczego inwestowanie w nieruchomości jakimi są stare kamienice przynosi wysokie zyski?
Wielu zamożnych klientów rozważając inwestycje w nieruchomości, bierze pod uwagę zabytkowe kamienice. Naszym zdaniem taka lokata kapitału jest niezwykle opłacalna. Jakie są największe atuty takich budynków?
- Zabytkowa wartość, niepowtarzalny klimat – mieszkanie w kamienicy pobudza wyobraźnię i daję okazję do poznania wyjątkowej historii budynku. W wielu kamienicach można dostrzec ciekawe elementy zdobnicze takie jak sztukaterie, kominki, okna skrzydłowe, drewniane parapety czy wyjątkowe dwuskrzydłowe drzwi.
- Świetna lokalizacja – takie kamienice zazwyczaj usytuowane są w najstarszej części miasta, w pobliżu urzędów, miejsc turystycznych, ośrodków kultury, miejsc rozrywki i dobrych restauracji. Ceny nieruchomości w takiej lokalizacji stale rosną.
- Potencjał architektoniczny – wiele kamienic może się poszczycić wyrafinowaną elewacją, grubymi murami, drewnianymi schodami i oryginalnymi detalami. Wysokie sufity sprawiają, że nawet niewielkie mieszkania robią wrażenie bardziej przestronnych, a ich mieszkańcy nie czują się przytłoczeni. Duże okna powodują, że do pomieszczeń wpada więcej światła.
- Wzrost wartości nieruchomości po remoncie – podczas zakupu kamienicy warto myśleć o tym, jak budynek będzie wyglądał po odnowie. Efekty prac najczęściej przechodzą najśmielsze oczekiwania. Indywidualni inwestorzy znajdują świetne okazje cenowe. Budynek po rewitalizacji jest niezwykle atrakcyjny dla kupujących i wynajmujących.
Jak wygląda inwestowanie w kamienicy?
Od czego zacząć remont mieszkania w kamienicy? Na jakie koszty powinieneś się przygotować? W pierwszej kolejności należy ustalić, jakie prace remontowe będą konieczne, dogadać się z osobami, które mają udziały we wspólnocie i gminą. Kolejnym krokiem jest stworzenie projektu z kosztorysem, negocjacja cen, indywidualne rozmowy z mieszkańcami kamienicy. Trzeba dokładnie poznać ich potrzeby i obawy, następnie zastanowić się, jak je rozwiązać. Jeśli powyższe kwestie zostaną już ustalone, można przystąpić do prac remontowych.
Kluczowe znaczenie ma odpowiednia kolejność wykonywanych czynności. Warto w tym celu skontaktować się z inspektorem budowy. Jeżeli pracujemy nad klatką schodową, w pierwszej kolejności wymieniamy instalację elektryczną, media i wentylację. Następnie zajmujemy się oknami. Warto pamiętać, że nie wszystkie elementy wymagające remontu są widoczne na pierwszy rzut oka. Klatkę schodową i elewację budynku można dostrzec od razu, jednak problem może pojawić się podczas oceny dachu. Sam fakt, że nie przecieka, nie oznacza, iż nie wymaga remontu. W czasie planowania prac należy uwzględnić przyszłe potrzeby mieszkańców i dokładnie kontrolować postępy zatrudnionej ekipy.
Czy chciałbyś zainwestować w zabytkową kamienicę? Doceniasz niepowtarzalny klimat takich budynków, ich świetną lokalizację, potencjał architektoniczny i potrafisz dostrzec wartość lokalu po remoncie? Zapoznaj się z naszymi zrealizowanymi projektami. Napisz do nas lub zadzwoń, by porozmawiać o współpracy.
Zapraszamy na nasz kanał youtube. Tam przedstawiamy nasze dane przed i po