Bezpieczny wynajem mieszkania.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie.

Jedną z najważniejszych kwestii, na której zależy w zasadzie każdemu rentierowi, jest oczywiście… bezpieczny wynajem mieszkania. Jak jednak wiemy, obowiązujące w Polsce prawo niestety stawia w zdecydowanie uprzywilejowanej pozycji najemcę- nie zaś właściciela lokalu. Jak zatem zabezpieczyć się na wypadek lokatora, który po jakimś czasie mógłby zacząć sprawiać nieprzewidziane problemy? O tym przeczytasz w dzisiejszym artykule!

Bezpieczny wynajem mieszkania. Po pierwsze, dokładnie zweryfikuj najemcę

Wszyscy doskonale znamy stare powiedzenie: lepiej zapobiegać, niż leczyć. W kontekście wynajmowania lokali mieszkalnych ta zasada sprawdza się tak, jak niemalże nigdzie indziej. Zatem pierwszą i najważniejszą radą, jakiej możemy udzielić:

  • zapobieganie nieprzyjemnym sytuacjom, zamiast reagowania dopiero w momencie pojawienia się promlemów.

Najlepszą metodę na zapobieganie nieprzyjemnych sytuacji z najemcami, jest oczywiście ich… weryfikacja.

https://mieszkania-silesia.pl/weryfikacja-najemcy/

Taką weryfikację można przeprowadzić na przynajmniej kilka sposobów. Pierwszym z nich jest poproszenie potencjalnego najemcy o zaświadczenie o zarobkach. Kolejną opcją to przedstawienie jakiegokolwiek innego dokumentu (na przykład umowy o pracę) potwierdzającego, że będzie on po prostu… wypłacalny. Na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych jest to absolutnie standardowa praktyka. Całe szczęście powol dociera również do Polski. Nie ma w tym nic dziwnego- jako wynajmujący masz prawo wiedzieć, czy Twój najemca będzie miał z czego opłacać comiesięczny czynsz.

Jeżeli najemca nie jest skory to przedstawienia takich dokumentów, to istnieje na rynku szereg portali internetowych , które są w stanie weryfikować rozmaite kwestie na temat najemcy (oczywiście na podstawie jego zgody). Po pozytywnej weryfikacji, taka osoba otrzymuje tak zwany „certyfikat najemcy”, w ramach którego portal przeprowadzający taką weryfikację potwierdził, że najemca jest wypłacalny i na przykład nie figuruje w rejestrze dłużników.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie? Nie bój się zadawać pytania

Kiedy podczas prezentacji mieszkania rozmawiasz z potencjalnym lokatorem, nie bój się zadawać mu pytań. To całkowicie zrozumiałe, że chcesz poznać bliżej osobę, której powierzysz wartą kilkaset tysięcy złotych nieruchomość. Nie jest zatem niczym dziwnym, że zapytasz swojego najemcę o to, z kim ewentualnie chciałby zamieszkiwać Twój lokal, czy posiada zwierzęta, czy jest w związku małżeńskim oraz czy posiada dzieci. Będzie to miało bowiem ogromny wpływ na jego późniejsze prawo do korzystania z mieszkania- chociażby dlatego, że zgodnie z ustawą o ochronie praw lokatorów (o której więcej w dalszej części artykułu), współmałżonek czy dziecko… automatycznie wchodzi w stosunek najmu! A to, będzie miało kolosalny wpływ na chociażby ewentualną procedurę eksmisyjną- w razie, gdyby najemca po skutecznym wypowiedzeniu lub zakończenia umowy nie chciał się wyprowadzić. Jeżeli zatem zastanawiasz się, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie– poznaj swojego najemcę bliżej!

Po trzecie, zapoznaj się z ustawą o ochronie praw lokatorów

No i właśnie. Owiana złą sławą ustawa o ochronie lokatorów- to ona spędza sen z powiek niejednemu rentierowi w Polsce. A dlaczego owiana złą sławą? Ano dlatego, że zapisy w niej zawarte stawiają w zdecydowanie uprzywilejowanej pozycji lokatora- nie zaś właściciela mieszkania. Czy wiedziałeś na przykład, że jeżeli nie zabezpieczysz się odpowiednio w umowie, a najemca przestaje płacić i nie będzie chciał się wyprowadzić, to procedura eksmisyjna może zająć nawet 10 lat? Czy wiedziałeś, że są pewne grupy społeczne, które są szczególnie chronione i eksmisja takich osób graniczy niemalże z cudem? A czy wiesz, za jakie naprawy odpowiada właściciel, a które spoczywają na barkach najemcy? To wszystko znajdziesz w ustawie o ochronie praw lokatorów. Zapoznaj się z nią, aby wiedzieć… na czym stoisz i czego się ewentualnie wystrzegać!

Po czwarte, zorganizuj odpowiednią umowę najmu

Skoro już wiesz, że prawo w Polsce jest dla Ciebie niekorzystne, przygotuj odpowiednią umowę najmu. Jeżeli nie czujesz się na siłach, zorganizuj ją u renomowanej kancelarii prawnej. Taka kancelaria powinna specjalizować się w projektowaniu umów najmu. Dobry prawnik będzie znał wszelkie przepisy regulujące stosunek najmu i przygotuje odpowiednią umowę wraz z załącznikami, które zwiększą Twoje poczucie bezpieczeństwa.

Po piąte, rozważ najem okazjonalny lub instytucjonalny

Na ten moment, mamy jedyną drogę do maksymalnego zabezpieczenia swojego interesu jako właściciela nieruchomości. Ustawodawca pozwola na zawarcie umowy najmu okazjonalnego lub instytucjonalnego. Pierwszy z nich dedykowany jest osobom fizycznym, drugi zaś- firmom. W dużym uproszczeniu, obie te umowy znacznie skracają i upraszczają procedurę eksmisyjną w przypadku pojawienia się nieuczciwego najemcy. Nie są to rozwiązania nie posiadające swoich wad, natomiast w świetle polskiego prawa nie istnieje dla nich jakakolwiek skuteczna alternatywa.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu masz nieco większą wiedzę na temat tego, jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie sprostać ewentualnym problemom. Możesz zlecić taką usługę profesjonalnej firmie zarządzającej najmem. Wówczas, to ta firma będzie musiała wziąć na swoje barki wszelkie kwestie związane z bezpiecznym wynajmem Twojego mieszkania.

Jeżeli jednak masz jakieś pytania dotyczące tej właśnie tematyki- skontaktuj się z nami i umów się na konsultację!

Udostępnij ten wpis:

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


    Umów się na konsultację!

    Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.





      Darmowa konsultacja

      Umów się
      na darmową konsultację
      z naszym specjalistą!





        Pobierz nasze
        bezpłatne e-booki!

        Sprzedaż
        nieruchomości

        Zarządzanie
        nieruchomościami

        Dbamy o Twoją prywatność
        Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności