Weryfikacja najemcy mieszkania

W dzisiejszych czasach, gdy rynek najmu nieruchomości dynamicznie się rozwija, kluczowym zadaniem każdego właściciela nieruchomości jest znalezienie odpowiedniego najemcy. Weryfikacja najemcy jest nieodzownym procesem, który pomoże chronić interesy właściciela i zapewnić spokojną transakcję. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze aspekty, które należy uwzględnić podczas procesu weryfikacji najemcy.

Dlaczego musisz zweryfikować najemcę mieszkania?

Weryfikacja najemcy to klucz do bezstresowego korzystania z możliwości zarobkowych biznesu, jakim jest wynajem mieszkań. Wielu z nas lokując swoje ciężko zarobione pieniądze lub otrzymując mieszkanie w spadku liczy, że nie trafi się mu najemca rodem z programu “UWAGA”. Zniszczone mieszkania, brak cykliczności w czynszach, zadłużenia względem spółdzielni lub wspólnot, wielomiesięczny lub nawet letni okres usunięcia delikwenta powoduje, że duża ilość osób kupując mieszkanie nie chce go wynajmować i na dzień dzisiejszy mamy ponad milion tzw. pustostanów. 

weryfikacja najemcy mieszkania

Jak sprawdzić wiarygodność potencjalnego najemcy?

Aby zniwelować ryzyko wynikające z przekazania mieszkania nieodpowiedniej osobie, należy odpowiednio się przygotować i dokonać weryfikacji najemcy. Na początku naszej drogi będzie nam brakowało doświadczenia, więc oczywistym jest, że będziemy popełniać błędy. Jednak praktyka czyni mistrza. Istotne jest, aby po przeczytaniu artykułu lub poszerzaniu wiedzy na kanałach internetowych rzetelnie podejść do całego procesu, jakim jest odpowiednia weryfikacja najemcy mieszkania. Jak to wygląda? Mieszkanie zostało wyremontowane, umeblowane oraz posprzątane. Przygotowaliśmy zdjęcia oraz odpowiednią ofertę, w której zawarliśmy szczegółowe informacje. Mamy pierwsze telefony i na tym etapie powinna zacząć się wstępna weryfikacja najemcy nieruchomości. 

 

Bezpieczny wynajem mieszkania – 3 min czytania! 

 

Weryfikacja najemcy – najważniejsze aspekty

 

 1. Aby nie trwonić swojego czasu, ustal przedział czasowy. Przeznacz 15-20 minut na każdą zainteresowaną wynajmem osobę i umów 4-5 potencjalnych najemców.
 2. Po zadaniu kilku pytań i paru minutach rozmowy będziesz w stanie stworzyć w głowie obraz danego najemcy.
 3. Podstawowym krokiem w weryfikacji najemcy jest sprawdzenie jego tożsamości. Właściciel biura nieruchomości powinien zażądać od potencjalnego najemcy ważnych dokumentów tożsamości, takich jak dowód osobisty lub paszport.
 4. Zastanów się, z jaką osobą chcesz współpracować. Warto zadać pytanie, jaki jest powód zmiany mieszkania. Zapytaj czy najemca spodziewa się dziecka, czy ma zwierzęta, na jak długo chce wynająć mieszkanie. Dzięki temu dokonasz wstępnej weryfikacji najemcy. 
 5. Po pomyślnym zakończeniu procesu weryfikacji najemcy, ważne jest ustalenie jasnych warunków umowy najmu. Właściciel biura nieruchomości powinien sporządzić umowę najmu, która określa wszystkie istotne szczegóły, takie jak wysokość czynszu, terminy płatności, długość umowy, zasady odnawiania umowy oraz obowiązki stron. Dodatkowo, warto zażądać od najemcy kaucji, która może służyć jako zabezpieczenie na wypadek ewentualnych szkód w nieruchomości.

 

Biuro nieruchomości z Katowic pomoże Ci wynająć mieszkanie!

 

Weryfikacja najemcy – czy można wynajmować “od zaraz”?

Nie umawiaj się z osobami, które chcą się spotkać np. “za godzinkę” lub “w tym momencie”. Takie podejście dobrze nie rokuje. Ustal i poinformuj, że mieszkanie będzie pokazywane konkretnego dnia. Jeżeli dana osoba nie będzie zainteresowana, prawdopodobnie nie zależy jej na Twoim mieszkaniu, tylko na jak najszybszym wynajęciu “czegokolwiek”. Osoba, która mieszkanie chciałaby wynająć “już od dzisiaj”, nie będąc jeszcze na oględzinach, to pierwszy sygnał, że coś jest nie tak. Takie osoby na gwałt szukają mieszkania, bo albo zostały wyrzucone z poprzedniego lokum, albo sami z niego uciekli. Nie zgadzaj się, jeśli zainteresowany niemal od razu prosi o “rezerwację i przygotowanie umowy” bez uprzednich oględzin i weryfikacji najemcy. 

weryfikacja najemcy mieszkania

Weryfikacja najemców z biurem nieruchomości – dlaczego warto?

Po pierwsze – biuro nieruchomości Silesia wymaga podwójnej kaucji!

Przekazując przyszłemu najemcy mieszkanie warte 200-500 tys. zł wraz z pełnym, chcemy jak najlepiej je zabezpieczyć. Pobranie kaucji przy bardzo “burzliwym” wynajmie mieszkania może nie pokryć ewentualnych szkód (tu przychodzi z pomocą OC najemcy). Natomiast jest to bardzo dobre narzędzie do selekcji osób i weryfikacji najemców, którzy w przyszłości mogliby stwarzać problemy wynikające z opieszałości czy niepłacenia czynszów w odpowiednim terminie. 

Dzięki wiedzy i doświadczeniu specjalistów z biura nieruchomości Silesia możesz być pewien, że najemcy zostaną gruntownie sprawdzeni pod różnymi względami, takimi jak dochody, historie najmu i referencje. Biuro nieruchomości ma dostęp do różnych narzędzi i zasobów, które są niezbędne do przeprowadzenia weryfikacji najemców. Możemy skorzystać z usług biur informacji gospodarczej, aby sprawdzić historię kredytową potencjalnych najemców. Ponadto, posiadamy dostęp do sieci kontaktów, które mogą pomóc w zdobyciu referencji od poprzednich najemców. Weryfikacja najemców z biurem nieruchomości Silesia pomaga także zapewnić zgodność z przepisami prawnymi dotyczącymi najmu nieruchomości. Znając obowiązujące prawo i procedury dbamy o to, aby cały proces weryfikacji odbywał się zgodnie z przepisami. To daje właścicielom nieruchomości pewność, że spełniają wszelkie prawne wymogi i minimalizują ryzyko potencjalnych konsekwencji prawnych.

Zaświadczenie o zarobkach najemcy

Poproś potencjalnego najemcę o zaświadczenie o zarobkach. Na zachodzie Europy czy w Stanach Zjednoczonych jest to standardowa praktyka, która powoli dociera również do naszego kraju. Nie ma w tym nic dziwnego. Jako wynajmujący masz prawo wiedzieć, czy Twój najemca będzie miał z czego opłacać comiesięczny czynsz. Jeżeli najemca nie jest skory do przedstawienia takich dokumentów, istnieje na rynku szereg portali internetowych, które są w stanie weryfikować rozmaite kwestie na temat najemcy (oczywiście za jego zgodą). Po pozytywnej weryfikacji taka osoba otrzymuje tzw. „certyfikat najemcy. Potwierdza on, że najemca jest wypłacalny i nie figuruje w rejestrze dłużników. Po kilku-kilkudziesięciu spotkaniach oraz przeprowadzonych najmach będziesz potrafił intuicyjnie dokonać weryfikacji najemcy. Od razu poznasz, czy dana osoba budzi zaufanie i jest odpowiednim najemcom Twojego mieszkania.

Problemy z wynajmem to amnezja, gdy wybierzesz mieszkania Silesia! Napisz do nas!

Udostępnij ten wpis:

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


  Umów się na konsultację!

  Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.

   Darmowa konsultacja

   Umów się
   na darmową konsultację
   z naszym specjalistą!

    Pobierz nasze
    bezpłatne e-booki!

    Sprzedaż
    nieruchomości

    Zarządzanie
    nieruchomościami

    Dbamy o Twoją prywatność
    Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności