Czym jest umowa najmu okazjonalnego?

umowa najmu okazjonalnego

Umowa najmu okazjonalnego to zagadnienie, które w ostatnich latach zyskało na ogromnej popularności i znaczeniu w kontekście rynku nieruchomości. W obliczu zmieniających się potrzeb mieszkalnych i stylów życia, coraz więcej osób zwraca uwagę na tę formę wynajmu jako atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych umów najmu mieszkań czy domów. Jednakże, pomimo wzrostu popularności, nie zawsze jest jasne, czym dokładnie jest umowa najmu okazjonalnego, jakie są jej kluczowe cechy i ograniczenia oraz na jakie prawa i obowiązki zobowiązuje strony umowy.

Umowa najmu okazjonalnego – co to jest?

Najem okazjonalny jest szczególnym rodzajem najmu. Ta forma umowy została wprowadzona w 2013 roku i opisana w Ustawie o ochronie praw lokatorów.  Zawarcie umowy najmu musi być w formie pisemnej, a stronami będą osoby fizyczne (w przypadku wynajmującego nieprowadzącego działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali). Zawarcie umowy najmu okazjonalnego musi zostać oznaczone czasowo, ale nie dłużej niż na 10 lat. W przeciwieństwie do standardowej umowy najmu, niezbędne jest załączenie poświadczenia zgłoszenia umowy do urzędu skarbowego po rozpoczęciu najmu.

Umowa najmu okazjonalnego- co takiego?

Co musi zawierać umowa najmu okazjonalnego?

Umowa najmu okazjonalnego musi zawierać:

  1. Dane wszystkich osób zamieszkujących w danej nieruchomości wraz z adresami.
  2. Kontakt do osoby trzeciej w przypadku nieszczęśliwego wypadku lub problemów z najemcą.
  3. Oświadczenie o poddaniu się egzekucji najemcy w formie aktu notarialnego u notariusza (załącznik).
  4. Oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu, w którym oznajmia, że przyjmie pod swój dach najemcę w przypadku rozwiązania umowy za pośrednictwem sądu (załącznik).
  5. Załącznik, w którym najemca lokal mieszkalny opuści przeprowadzając się do miejsca podanego w poprzednim załaczniku

Aby umowa najmu miała moc prawną musimy zgłosić najem okazjonalny lokalu naczelnikowi Urzędu Skarbowego. Umowa najmu okazjonalnego powinna również posiadać dobrze sporządzony protokół zdawczo-odbiorczy, aby nie było problemów z odbiorem mieszkania po zakończeniu najmu.

Zobacz także: Zarządzanie najmem – jak prawidłowo odebrać mieszkanie po zakończeniu współpracy?

Korzyści z tytułu umowy najmu okazjonalnego

Stosując najem okazjonalny jesteśmy w stanie w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko wynajmowania mieszkań, związane z najemcą, który nie wywiązuje się z warunków umowy.

Umowa najmu okazjonalnego zapewnia przyspieszenie procedury jaką jest eksmisja lokatora. W przypadku standardowej umowy eksmisja najemcy, który nie chce dobrowolnie opuścić lokalu jest problematyczna i długotrwała. Uzyskując wyrok sądowy, możesz udać się do komornika, który przeprowadza eksmisję lokatora. Komornik jest konieczny do wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.

Najem okazjonalny daje poczucie większego bezpieczeństwa właścicielowi mieszkania lub domu, właśnie ze względu na możliwość wykorzystania “szybszych” procedur w razie problemów z wyprowadzką najemcy. Przy najmie okazjonalnym Sąd nadaje na oświadczeniu najemcy klauzuli wykonalności. Klauzula poświadcza, że oświadczenie jest prawidłowe i umożliwia przeprowadzenie działań komorniczych.

Kiedy stosować umowę najmu okazjonalnego?

Umowę najmu okazjonalnego można rozważać w wielu sytuacjach, ale istnieją pewne okoliczności, w których jest ona szczególnie przydatna:

  1. Krótkoterminowy pobyt w danym miejscu lub podróże służbowe
  2. Stancje dla studentów
  3. Wynajem sezonowy w miejscowościach turystycznych
  4. Wynajem nieruchomość na cele wakacyjne
  5. Wynajem mieszkania dla gości
  6. Tymczasowe miejsca zamieszkania
  7. Inwestycje nieruchomościowe

Zawarcie umowy najmu okazjonalnego najlepiej stosować za każdym razem chcąc wynająć daną nieruchomość. O ile w przypadku Polaków nie będzie dużym problemem, dla obcokrajowców będzie to praktycznie niemożliwe. Jedynym wyjątkiem, na dzień 16.10.2023, dla osób z Ukrainy, które przybyły na terytorium Rzeczpospolitej, ustawodawca przygotował pewne ułatwienia, o których więcej informacji znajduje się tutaj – Wynajem mieszkania osobom z Ukrainy

Jak sporządzić umowę najmu okazjonalnego?

Zostało to dokładnie zdefiniowane w ustawie o ochronie praw lokatorów. Warto przejrzeć zapisy artykułów od 19a do 19e. Ostatni zawiera wskazanie, które przepisy z ustawy mają zastosowanie do takiej umowy. Z tego powodu nie należy posiłkować się wzorem umowy najmu okazjonalnego. Poproś doświadczonego prawnika o przygotowanie rzetelnej umowy.

Kancelaria umieści w treści umowy zapisy dotyczące:

  • obowiązków najemcy i wynajmującego,
  • stanu lokalu wymaganego w trakcie i na koniec najmu,
  • dokładne warunki wypowiedzenia umowy dla najemcy i wynajmującego.

Najem okazjonalny – koszty

W przepisach prawnych nie jest określone, kto pokrywa koszty aktu. Często koszty pokrywa wynajmujący. Dlaczego? To jego zabezpieczenie i to On chce aby taki najem został przeprowadzony. Praktyka na rynku jest taka, że opłata dzielona jest 50/50. Coraz rzadziej najemcy wybierają nieruchomości, w której właściciel w 100% przerzuca koszty na nich. W zależności od miasta czy notariusza, koszty aktu poddania się egzekucji, wypisów itp. wynoszą od 370 do 500 zł. Najemca może stawić się u notariusza sam z niezbędnymi dokumentami. Nie wymaga się obecności wynajmującego.

Wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego

Wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego w określonych przypadkach z zachowaniem miesięcznego okresu wypowiedzenia. Gdy lokator podnajął innym osobom lokal lub jego część bez zgody właściciela czy użytkuje go niezgodnie z przeznaczeniem. Najemca i wynajmujący mogą zawrzeć w umowie dodatkowe przyczyny wypowiedzenia umowy najmu okazjonalnego. W przypadku najmu okazjonalnego nie obowiązuje okres ochronny.

Więcej na ten temat znajdziesz tutaj:

Najem okazjonalny a eksmisja.

Udostępnij ten wpis:

Zobacz naszą ofertę!

Pośrednictwo nieruchomości
Skup nieruchomości
Zarządzanie nieruchomościami
Wycena nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


    Umów się na konsultację!

    Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.




      Darmowa konsultacja

      Umów się
      na darmową konsultację
      z naszym specjalistą!




        Dbamy o Twoją prywatność
        Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności