Każdy właściciel nieruchomości, dla którego inwestycja w mieszkania stanowi formę zabezpieczenia majątku stanie przed koniecznością jej wynajęcia a tym samym wyborem rodzaju umowy. Umowa najmu mieszkania, powinna zostać przygotowana do danej sytuacji wynajmującego i w pełni zabezpieczała jego interesy. Poniżej w kilku słowach przedstawiam opis każdej z nich:
Zwykła umowa najmu
Jest to w zasadzie najzwyklejsza umowa cywilnoprawna między wynajmującym a najemcą. Przy tej formie umowy właściciel może spotkać się z szeregiem problemów wynikających z kodeksu cywilnego. Zwykła umowa umożliwia zameldowanie się najemcy w lokalu na okres przewidziany umową bez wiedzy i zgody właściciela tym samym najemca posiada pełną ochronę wynikającą z ochrony prawa lokatorskiego włączając w to obowiązek zapewnienia najemcy lokalu socjalnego.
W tym przypadku sprawę do sądu właściciela może skierować dopiero po zaleganiu trzech miesięcznych opłat za najem. Jeżeli zawrzemy umową powyżej 10 lat zgodnie z art. 661 KC umowa z mocy prawa przechodzi na czas nieoznaczony.
Najem okazjonalny
Ta forma skierowana jest dla osób fizycznych wynajmujących mieszkania nie prowadzących działalności gospodarczej. Głównym atutem tej formy jest dobrowolne zrzeczenie się najemcy z części ochrony wynikające z prawa lokatorskiego (m.in prawa do lokalu zastępczego oraz poddania się obowiązkowi egzekucji na żądanie właściciela lokalu w terminie nie krótszym niż 7 dni). Dodatkowym plusem jest brak możliwości zameldowania się lokatora bez wiedzy właściciela. Umowa najmu okazjonalnego poświadczana jest notarialnie co niesie ze sobą dodatkowe koszty. Szalenie ważne aby najemca przedstawił podpisane oświadczenie przez właściciela nieruchomości (poświadczone podpisem notarialnym) Umowę najmu mieszkania należy zgłosić do 14 dni w urzędzie skarbowym, w którym aktualnie się rozliczasz, od momentu wejścia umowy w życie.
Najem instytucjonalny
Jest to dość nowa forma zawierania umów między wynajmującym a najemcą. Weszła w życie w 2017 roku na mocy ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. W tym wypadku skorzystać z tego rozwiązania może grupa podmiotów uprawnionych, czyli osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych prowadzących działalność gospodarczą. Charakteryzuje się brakiem wskazania miejsca docelowego w przypadku rozpoczęcia eksmisji, m.in z zakończenia umowy i braku chęci opuszczenia lokalu lub niewywiązywania się z warunków zawartych w umowie.