Najem okazjonalny a eksmisja.

Większość osób wynajmujących mieszkanie lokatorom, niestety obawia się spełnienia czarnego scenariusza, czyli problemów wynikających z utrudnionej eksmisji najemcy. Jest to często nie lada wyczyn, stąd cała ta obawa. Wiele słyszy się na temat trudów z tym związanych, ze względu na to, że użytkownik lokalu nie ma zamiaru opuścić mieszkania. Poniżej dowiecie się jak przebiegają czynności związane z eksmisją przy umowie najmu okazjonalnego.

Najem okazjonalny, a zwykły

Musisz pamiętać, że umowa najmu okazjonalnego różni się od zwykłej. Wszystkie procedury, które są zawarte w tym artykule, dotyczą tylko i wyłącznie szczególnej umowy, czyli okazjonalnej.

https://mieszkania-silesia.pl/bezpieczny-wynajem-mieszkania/

Umowa najmu okazjonalnego – wygaśnięcie

Umowa ta traci swoją moc na dwa sposoby. Pierwszy to wygaśnięcie umowy, a drugi to rozwiązanie umowy. W pierwszym przypadku, jeżeli najemcy skończył się termin zawarcia umowy, przykładowo w dniu 30.01.2022r., ma on obowiązek wyprowadzić się z lokalu w tym dniu, ponieważ bezprawnie zajmuje mieszkanie. Następstwem niedotrzymania terminu wyprowadzki jest wszczęcie procedury, która zmierza w kierunku eksmisji lokatora.

Umowa najmu okazjonalnego – wypowiedzenie

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać to wypowiedzieć umowę najmu. Odbywa się to analogicznie do zawarcia takiej umowy. Następnym krokiem będzie trzymanie się pewnych zasad co do warunków wypowiedzenia. Między innymi muszą być oznaczone strony umowy, czyli wskazanie najemcy, któremu zamierzamy go wręczyć. W wypowiedzeniu wskaż również jakiej umowy ono dotyczy (podaj datę zawarcia lub numer tej umowy). Ważny jest też powód jej wypowiedzenia. Pamiętaj o dacie, miejscowości i o czytelnym podpisie. Nasze dane korespondencyjne również będą przydatne w przypadku, gdy lokator będzie chciał wysłać odpowiedź.

Motywy zezwalające na wypowiedzenie najmu okazjonalnego, o których mówi ustawa – niszczenie mienia

Należy zdawać sobie sprawę z tego, iż aby wypowiedzieć umowę najmu okazjonalnego przed czasem, muszą ku temu wystąpić ważne przyczyny. Tworzący ustawę jednoznacznie określili pobudki, które stanowią przejrzyście określone podłoże do dezaktualizacji umowy najmu. Ustawa o ochronie praw lokatorów jasno odwołuje do konkretnych sytuacji rażąco naruszających poszanowanie własności posiadacza lokalu oraz egzystowania z innymi lokatorami. Zgodnie z obowiązującym prawem wynajmujący nam nieruchomość może złożyć zawiadomienie o rozwiązaniu umowy miesiąc wcześniej, a gdy ten czas upłynie musimy się wyprowadzić. Do jednej z najważniejszych sytuacji jaką należy wymienić jest niszczenie lokalu lub wykorzystywanie nieruchomości w sposób niezgodny z jego predyspozycją lub niszczenie elementów

Udostępnij ten wpis:

Zobacz naszą ofertę!

Pośrednictwo nieruchomości
Skup nieruchomości
Zarządzanie nieruchomościami
Wycena nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


    Umów się na konsultację!

    Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.




      Darmowa konsultacja

      Umów się
      na darmową konsultację
      z naszym specjalistą!




        Dbamy o Twoją prywatność
        Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności