Według statystyk najbezpieczniejszą formą inwestowania według opinii Polaków to zakup nieruchomości(mieszkania inwestycyjne). W ostatnich latach zwiększyła się popularność zakupu tzw mieszkań pod inwestycję lub gotowców inwestycyjnych. Za tą formą inwestycji na ten moment przemawia zmniejszona ilość osób z odpowiednio wysoką zdolnością aby zakupić swoje mieszkania oraz zwiększony napływ osób ze Wschodu. Są to mieszkania przygotowane przez podmioty zawodowo zajmujące się wyszukiwaniem, dostosowaniem oraz zarządzeniem w imieniu inwestora. Mieszkanie inwestycyjne powinny cechować się wysoką stopą zwrotu, odpowiednią lokalizacją, powierzchnią oraz dostosowane do rynku na którym ma “pracować”
Uwzględnia się kilka rodzajów takich nieruchomości:
- mieszkania inwestycyjne dostosowane do najmu na pokoje
- podział większego mieszkania na mniejsze unity
- kawalerki oraz mieszkania dwupokojowe kierowane do singli lub rodzin z dziećmi.
- kwatery pracownicze.
Każda z powyższych nieruchomości posiada swoje mocne oraz słabsze strony, niższe lub wyższe zwroty oraz pewne zagrożenia np pustostany. Każdy inwestor kierując swoje środki na rynek nieruchomości powinien we własnym zakresie przeanalizować miasto oraz sugerowane przez daną firmę mieszkanie pod inwestycję.
Czas inwestycji
Warto zastanowić się po jakim czasie chcemy z inwestycji wyjść oraz czy potencjalnie za kilka lat będzie nam łatwo taką nieruchomość sprzedać. Przy uwzględnianiu lokalizacji należy sprawdzić gdzie znajduje się najbliższa komunikacji miejska, droga szybkiego ruchu, łatwość zaparkowania samochodu, tereny rekreacyjne oraz położenie sklepów. Przykładem mieszkań inwestycyjnych, które w naszym odczuciu przestały był atrakcyjne dla potencjalnych najemców to wielopokojowe mieszkania skierowane do studentów. Na ten moment studenci poszukują pokoi premium z 2 maksymalnie 3 dodatkowych współlokatorów. Więcej przedstawiłem w poprzednim wpisie:
Nasza firma skupia się na przygotowaniu mieszkań dwupokojowych kierowanych do młodych par. Wynika to z dużej ilości miejsc pracy oraz mniejszymi problemami związanymi z częstymi rotacjami tym samym zmniejszone ryzyko pustostanów.
W ostatnim czasie zwiększyła się ilość kupowanych nieruchomości, które nie trafiają na rynek najmu. Spowodowane jest to utrudnioną eksmisją najemcy w przypadku zaprzestania opłacania przez niego czynszu. Jest to oczywiście prawda, ale jest szereg działań, które należy zastosować aby uniknąć tego typu problemów.
W jaki sposób się przed tym zabezpieczyć?
https://mieszkania-silesia.pl/bezpieczny-wynajem-mieszkania/
CASE STUDY
1. Mieszkanie przy Czempiela w Chorzowie:
Mieszkanie zostało wyszukane poza ogłoszeniami dla zewnętrznego inwestora. Nakłady na remont nie były wysokie ponieważ poprzedni właściciele wymienili instalację elektryczną oraz przeprowadzili remont łazienki. Pozostało wymienić panel, pomalować ściany, wymienić szafki kuchenne ze sprzętem oraz dokupić szafę, kanapę oraz łóżko z materacem.








2. Tarnowskie Góry rewitalizowana kamienicy w Śródmieściu.
W tym przypadku cena zakupu była bardzo niska blisko 1100 zł za m 2. Tak niską cenę mogliśmy osiągnąć poprzez zakup całego budynku. Co prawda przeprowadziliśmy remont wraz z wymianą belek stropowych natomiast w całościowym ujęciu cena mieszkania po remoncie wciąż była poniżej ceny rynkowej. Tarnowskie Góry cechują się bardzo małą ilością dostępnych mieszkań oraz zwiększoną populacją spowodowaną migracją z okolicznych mniejszych miejscowości dlatego czynsze zwłaszcza w centrum są wysokie.












3. Reymonta w Chorzowie
Mieszkanie wyszukane, wyremontowane oraz zasiedlone na zlecenie zewnętrznego inwestora. Zwrot z inwestycji wraz z zarządzaniem na poziomie 9.5%. Mieszkanie zakupione w 2019 roku.





4. Siemianowice Śląskie i dom podzielony na trzy mieszkania. O tej historii możecie
- https://www.youtube.com/watch?v=y-yNvYeh_sA&t=114s
- https://mieszkania-silesia.pl/jak-podzielic-dom-jednorodzinny-na-trzy-mieszkania/
5. Chorzów zakup 55% powierzchni użytkowej. Przygotowanie kilkunastu mieszkań po wynajem w samym centrum miasta Chorzów. Cały proces w poniższym linku.