Inwestowanie w mieszkania na wynajem.

Jak wiemy inwestowanie w mieszkania na wynajem stało się popularną formą lokowania gotówki wśród polskich oraz zagranicznych inwestorów. Jest to poważny krok, dlatego koniecznym jest przeanalizowanie plusów jak i minusów naszej decyzji. 

Mądry dobór mieszkania pomoże nam uzyskać zwrot wyższy niż w przypadku lokowania pieniędzy w złoto lub rynek finansowy natomiast słabe mogą doprowadzić do braku chętnych lub uzyskanie zwrot 2-3%.(nie wliczając zmiany wartości nieruchomości w czasie)

Przed decyzją zakupu lokalu mieszkalnego pod wynajem warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami, które koniecznie trzeba przeanalizować a do takich należeć będą: 

 • lokalizacja nieruchomości oraz sposób jej zarządzania
 • sposób finansowania 
 • przeprowadzenie ewentualnego procesu remontowego mieszkania

Inwestowanie w mieszkania na wynajem: Ryzyka

Niestety jak każda inwestycja także nieruchomości są obarczone ryzykiem, pod wpływem emocji:

 • możesz zakupić przeszacowane mieszkanie
 • mieszkanie na pierwszy rzut oka nadające się do odświeżenia okaże się geenralnym remontem
 • nieuregulowane stany prawny
 • zakup mieszkania niedostosowanego do potrzeb lokalnego rynku. 

Dlatego warto pochylić się głębiej nad tym tematem lub skorzystać z pomocy osób bardziej doświadczonych. 

Przed zakupem koniecznie trzeba zastanowić się ile masz czasu na tzw”pasywne inwestowanie” Poszukując informacji zapewne natknąłeś się na informacje odnośnie zakupu, wynajmu i wakacjami pod palmami. Jest to możliwe, ale do tego potrzeba lat doświadczeń, zdolności kredytowej oraz większej ilości mieszkań.

Poniżej przedstawię na bazie naszych doświadczeń minusy oraz plusy inwestowanie w mieszkania

Minusy inwestowania w nieruchomości.

 1. Poświęcanie czasu na wyszukanie najemcy oraz jego weryfikację. Posprzątanie mieszkania, przygotowanie home stagingu, zdjęć oraz oferty.
 2. Zmiany podatkowe nakładane przez ustawodawcę, 
 3.  Odbieranie mieszkania po zakończonym wynajmie wraz z pełnym i dokładny sprawdzeniem stanu ze spisanym protokołem zdawczo odbiorczym.
 4. Dokonanie złego zakupu lokalu.
 5. konieczność orientowania się w rynku nieruchomości oraz posiadania odpowiedniej wiedzy prawnej oraz umiejętności oszacowania okazji.

Plusy inwestowania w mieszkania

 1. W odróżnieniu od szeregu innych form inwestowania, inwestycje w nieruchomości cechuje zmienna wartość nieruchomości w czasie. Na nieruchomościach oczywiście można stracić, ale nie nastąpi to poprzez gwałtowne załamanie rynku a w długim terminie mieszkania mogą zdecydowanie zyskać.
 2. Możliwość uzyskania dochodu pasywnego z wynajmu 
 3. Inwestowanie w nieruchomości na wynajem oprócz zysku w postaci dochodu pasywnego ma kolejną  ważną zaletę – zakupiona nieruchomość stanowi zabezpieczenie finansowe dla inwestora.
 4. Bardzo niskie ryzyko całkowitej utraty kapitału związane z praktycznie nierealną możliwością spadku do zera wartości nieruchomości
 5. Zarządzaniem najmem mieszkania możemy zlecić firmie zewnętrznej ciesząc się comiesięcznym wpływem środków na nasze konto. 
 6. Rentowność. Inwestowanie w mieszkania przez kilka lat może przynieść duże zyski.W praktyce zysk jest jeszcze większy. Po pierwsze, same nieruchomości mogą wyraźnie wzrosnąć. Po drugie, stawka czynszu może wzrosnąć. 

W aktualnej sytuacji czyli wysokich stóp procentowych, praktycznej nikłej zdolności kredytowej większości osób chętnych na jej zakup oraz uchodźców ze wschodu dostęność ładnych mieszkań w rozsądnych cenach jest bardzo trudne.

Nasza firma wraz z zewnętrznymi inwestorami kupujemy kamienice, domy oraz pojedyńcze mieszkania. Rewitalizujemy je aby następnie przeznaczyć na najem. Dzięki wspólnej inwestycji jesteśmy w stanie uzyskać atrakcyjną cenę zakupu w przypadku tzw hurtowego zakupu metrów 2 w np. kamienicach. Poza dobrą ceną takie budynki z reguły zlokalizowane są w dobrze skomunikowanych częściach miasta a rewitalizując kamienice zmieniamy tkankę miejską danej okolicy.

Jeżeli jesteś zainteresowany? Zapraszamy do konsultacji.

Udostępnij ten wpis:

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


  Umów się na konsultację!

  Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.

   Darmowa konsultacja

   Umów się
   na darmową konsultację
   z naszym specjalistą!

    Pobierz nasze
    bezpłatne e-booki!

    Sprzedaż
    nieruchomości

    Zarządzanie
    nieruchomościami

    Dbamy o Twoją prywatność
    Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności