Mikrokawalerka na wynajem

Mikrokawalerka

Mikrokawalerka na wynajem

Mikrokawalerka to termin, który stał się coraz bardziej popularny wśród osób, które interesują się nieruchomościami. Jest to małe mieszkanie, zwykle o powierzchni poniżej 30 metrów kwadratowych, które posiada jedną lub dwie funkcjonalne przestrzenie mieszkalne.

Mikroapartamenty są szczególnie popularne w dużych miastach, gdzie cena metra kwadratowego nieruchomości jest bardzo wysoka, a rynek nieruchomości jest nasycony. Dzięki temu, że mikrokawalerki są zwykle tańsze niż inne lokale, są one atrakcyjnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zamieszkać w centrum miasta, ale nie stać ich na większe lokum. Lokale takie są również świetnym produktem inwestycyjnym, gdyż dzięki przemyślanej pracy można osiągnąć wyższe stopy zwrotu. Kupując lokal o odpowiednim metrażu możemy wydzielić odpowiednią liczbę lokali a następnie je wynająć.

Mikroapartament

Mikroapartament w kamienicy

W roku 2021 przeszliśmy cały proces w którym wydzielone zostały 3 małe mieszkania,  z przestrzeni w kamienicy. W związku z tym, że od zawsze w swoich działaniach unikamy patodeweloperki cała inwestycja była zgodna z prawem budowalnym. Mieszkania przeznaczone na krótki najem miały swoje niezależne wentylacje w kuchni i łazience, odpowiednią ilość m kw oraz zachowane prawidłowe wysokości. Każde lokum podłączyliśmy do kanalizacji zgodnej ze standardami, nie zastosowaliśmy żadnych młynków.

Na małej przestrzeni po remoncie udało zmieścić się funkcjonalne kuchnie, łazienki oraz wydzielone sypialnie. Inwestor od początku wiedział, że każdy powstały lokal mieszkalny przeznaczony będzie na wynajem pod krótki termin. Mikroapartament musiał być więc komfortowym miejscem zamieszkania dla najemców. Lokale wyposażyliśmy w klimatyzację i telewizory, a w korytarzu wygospodarowaliśmy specjalną szafę dostępną bez przeszkadzania najemcom.

Tutaj krótkie wideo o  inwestycji
Gotowiec inwestycyjny na zamówienie. – YouTube

Mikrokawalerka na wynajem

Wykonując remont kawalerki od początku musimy wiedzieć jaki jest nasz cel. W przypadku tej inwestycji, właściciel od razu miał sprecyzowaną wizję jak najlepiej urządzić mieszkanie aby wyróżniało się wśród ofert. Inwestycja została przygotowana z gustem i przemyślanym ustawieniem mebli aby uzyskać jak największą funkcjonalność. Po za aspektami wizualnymi zastosowano szereg ciekawych rozwiązań dotyczących otwierania drzwi, automatyzacji  klimatyzacji i dostępu do Internetu.. Po 2 latach od zakończenia prac, śmiało można powiedzieć, że mimo niewielkiego metrażu ta nieruchomość jest dobrą inwestycją gdyż cieszy się dużym popytem i daje dobry procent zwrotu.

Mikrokawalerka

Czy najmniejsze mieszkania trzeba gdzieś zgłosić ?

Lokale poniżej 25m często kojarzą się z Patodeweloperką. Rzeczywistą sprawą jest, że najmniejsze mieszkania w polsce (Mikrokawalerka 2,5 m kw. Deweloper tłumaczy: “To odpowiedź na potrzeby rynku” – Noizz) budzą ogromne kontrowersję. Trudno się z tym nie zgodzić. Warto jednak zauważyć że lokale od 12 do 23 metrów kwadratowych mimo iż nie spełniają norm budowlanych, są częstym elementem inwestowania w nieruchomości. Najczęściej trafiają na rynek najmu krótkoterminowego lub przeznaczone są dla studentów.  Można powiedzieć, że w jakimś stopniu są odpowiedzą na potrzeby rynku i sporo osób decyduje się w nich zamieszkać.
W stworzonych przez nas kawalerkach zachowaliśmy wszelkie normy prawa budowlanego, aby nikt nie zgłosił nadużyć. Dla inwestora ważna sprawą była możliwość przyszłościowego wydzielenia tych mieszkań na osobne KW.
Odpowiadając na pytanie – tworzenie nowych lokali mieszkalnych wymaga pozwolenia na budowę, a więc wszelkich urzędowych zgłoszeń. Inaczej ma się jednak sprawa w przypadku mniejszych lokali nie spełniających norm. Wtedy musimy udowodnić, że lokal od zawsze miał taką określoną wielkość (w kamienicach często się do zdarza), albo działamy na pograniczu łamania prawa.

Inwestycje

Kawalerki jako polecane oferty inwestycyjne

Z pewnością dużą pokusą zmniejszania dozwolonego metrażu są wysokie zwroty z takich “apartamentów”. Jeśli kupujemy 100m mieszkanie i wydzielimy w nim pięć lokali po 20m, osiągniemy wyższą stopę zwrotu niż w przypadku 3 mieszkań po 33 metry. W naszej ocenie mądrze urządzony lokal 20m nie powinien budzić ogromnych kontrowersji tym bardziej, że znajdują się na niego odbiorcy. Produkty takie powstają tylko i wyłącznie z potrzeby rynku. Gdyby lokale takie nie budziły zainteresowania wynajmujących – nikt by ich nie tworzył.
Pamiętać należy również, że taka forma zamieszkania jest też potrzebna odpowiedniej grupie odbiorców. Wydaje mi się, że na rynku legalnie dostępne są dużo bardziej szkodliwe rzeczy niż 20m pokój z kuchnią.

A tutaj więcej o inwestowaniu w gotowce.
Gotowiec inwestycyjny – case study – Mieszkania Silesia (mieszkania-silesia.pl)

Udostępnij ten wpis:

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


  Umów się na konsultację!

  Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.

   Darmowa konsultacja

   Umów się
   na darmową konsultację
   z naszym specjalistą!

    Pobierz nasze
    bezpłatne e-booki!

    Sprzedaż
    nieruchomości

    Zarządzanie
    nieruchomościami

    Dbamy o Twoją prywatność
    Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności