Jak odebrać mieszkanie po zakończeniu współpracy?

W dzisiejszych czasach internet pozwala nam na szybkie znalezienie informacji jak przygotować nieruchomość do wynajmu i jak wybrać właściwego lokatora. Niewielu jednak pamięta, że kolejnym ważnym etapem jest odbiór mieszkania od najemcy po zakończeniu współpracy. Wówczas przychodzi moment wielu konfrontacji, stron, negocjacji związanych z rozliczeniami itp.https://mieszkania-silesia.pl/7-powodow-dla-ktorych-warto-oddac-zarzadzanie-najmem-firmie-zewnetrznej/

Wizyta przed odbiorem lokalu

Nawet jeśli kontakt z najemcą nie sprawiał problemów, rachunki były płacone na czas, sąsiedzi nie zgłaszali żadnych uwag względem niego, a najemca nie skarżył się na problemy techniczne, które dotyczyłyby wynajmowanej przez niego nieruchomości, należy zawsze zachować czujność. Warto obejrzeć mieszkanie przed odbiorem. Dobrze jest zorganizować spotkanie z najemcą na miesiąc przed zakończeniem lub rozwiązaniem umowy, gdyż brak uwag ze strony sąsiadów, jak i samego lokatora, nie świadczy o stanie lokalu. Warto spotkać się w wynajmowanej przez osobę nieruchomości. Pozwoli to dobrze przygotować się do ewentualnego odbioru mieszkania. Należy przejść przez lokal i wnikliwie sprawdzić stan techniczny posiadanych w nim urządzeń, np.

  • baterii w kranach,
  • odpływów kanalizacyjnych,
  • pralki,
  • lodówki,
  • zmywarki.

Stan lokalu

Dobrze jest sprawdzić stan miejsc, z których najemca korzystał bardzo często, a co za tym idzie, których zużycie lub uszkodzenie było najbardziej prawdopodobne. Trzeba również zwracać uwagę na czystość, tzn. sprawdzić czy są umyte okna lub czy ściany nie noszą śladów użytkowania wykraczających poza standardowe zużycie. Powinno się również spisać bieżący raport dla najemcy przed zdaniem mieszkania, by później nie obciążać go dodatkowymi kosztami sprzątania i drobnych napraw. Tego rodzaju protokół można spisać odręcznie na kartce papieru i powinien go podpisać zarówno najemca, jak i wynajmujący. Jest on swego rodzaju dowodem, że lokator potwierdza stan rzeczywisty lokalu z informacjami zapisanymi w protokole. Konieczne jest, aby wynajmujący zabrał protokół ze sobą w dniu odebrania mieszkania. Pozwoli to upewnić się, czy w lokalu jest czysto i że nie powstały żadne dodatkowe usterki. Jest to również ważne dla lokatora, aby mieszkanie było odpowiednio przygotowane do zdania.

Odbiór mieszkania od najemcy

Ostatniego dnia obowiązywania umowy warto ponownie spotkać się z lokatorem, aby oficjalnie odebrać mieszkanie. Do tego czasu najemca powinien zabrać z lokalu wszystkie swoje rzeczy. Wszelakie kartony i torby mogłyby stanowić przeszkodę do prawidłowego sprawdzenia stanu mieszkania. Warto wiedzieć, że jeśli w trakcie zdawania mieszkania nie spiszemy uszkodzeń do protokołu, trudno będzie później dowieść, że nastąpiły one w czasie wynajmowania lokalu. Z dniem odbioru najemca jest zobligowany oddać klucze i wyprowadzić się z mieszkania. Na podstawie informacji zawartych w protokole zdawczo-odbiorczym spisanym w dniu przekazania nieruchomości oraz zrobionych przez siebie zdjęć, należy przeanalizować stan lokalu z dnia przekazania i jego stan w dniu odbioru. Mieszkanie musi być czyste i w stanie niepogorszonym, czyli w takim samym, w jakim zostało udostępnione najemcy. Lokator nie odpowiada za takie zużycie, jakie wynika z jego prawidłowego użytkowania. Mogą to być:

  • pożółknięcia, wyblaknięcia lub poszerzenia ram okiennych, tapicerek, farby na ścianie i tapety,
  • zmatowienia elementów błyszczących, np. klamek, uchwytów szafek,
  • wytarcia się dywanów,
  • pęknięcia na suficie, które wyraźnie wynikają z „pracy” budynku.

Warto mieć na względzie czas, na jaki wynajmowany był lokal. Im dłuższy okres, tym uszkodzenia mogą być większe. Należy spisać również stan liczników prądu, wody, gazu i ogrzewania. Jeśli stan faktyczny mieszkania zgadza się z tym, co zostało zawarte w protokołach, a rachunki za media są uregulowane, można z lokatorem rozliczyć kaucję.

Udostępnij ten wpis:

Zobacz naszą ofertę!

Pośrednictwo nieruchomości
Skup nieruchomości
Zarządzanie nieruchomościami
Wycena nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


    Umów się na konsultację!

    Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.




      Darmowa konsultacja

      Umów się
      na darmową konsultację
      z naszym specjalistą!



        Dbamy o Twoją prywatność
        Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności