Jak wynająć mieszkanie to fraza, która bardzo często wpisywana jest w wyszukiwarkach natomiast trudno znaleźć odpowiedzi co zrobić z licznikami prądu oraz gazu. Warto pochylić się nad tym tematem oraz wynikających kosztów przy wynajmie. Najemcy muszą pokrywać zobowiązania wynikające z wynajmu, w których skład wchodzi kwota dla wynajmującego oraz czynsz. Właściciele nieruchomości mogą rozważyć opcję przepisania mediów na najemcę. Zastanówmy się czy w dzisiejszych czasach nie przyniosłoby to właścicielowi korzyści ekonomicznych.
Opłaty ponoszone przez najemce, czyli czynsz naszego lokatora
Na początku należy wskazać co wchodzi w skład całościowych opłat, jakie ponosi lokator. Najmujący naszą nieruchomość jest zobowiązany do uregulowania rachunków, jakie zostaną mu przedstawione przez nas, czyli właściciela. Warto przed podpisaniem umowy najmu pisemnie przedstawić naszemu klientowi, który będzie użytkował lokal, jakie czekają go koszty. Jeśli chodzi o finanse jasno postawiona sprawa pozwoli uniknąć niedomówień i sporów z tym związanych. Czynsz mieszkania składa się z kilku kwot, są to między innymi: opłata za wodę i kanalizację, koszty ogrzewania budynku, kwota do zapłaty za energię elektryczną zużywaną w częściach wspólnych np.: na klatce schodowej, opłata za wywóz śmieci, podatek od nieruchomości, koszty ponoszone przez zarządcę. Oprócz czynszu nałożonego przez zarządcę najemca musi zapłacić czynsz najmu, czyli kwotę przez nas wyznaczoną. W skład opłat wchodzi również rachunek za prąd, gaz oraz Internet.
Przepisanie opłat za media na lokatora przy wynajmie mieszkania.
Opłatami za media są koszty rachunków za prąd, gaz, wodę, czy ogrzewanie. Te dwa ostatnie wchodzą w skład czynszu do Spółdzielni Mieszkaniowej czy innego zarządcy administrującego wynajmowanym przez nas lokalem. Osoby, które rozliczają przychody z najmu w formie ryczałtu mogą wiele zyskać na przepisaniu opłat za media na lokatora. Zostanie obniżona podstawa opodatkowania, od której liczy się podatek. Możemy podkreślić fakt, iż ryczałt liczymy od naszego przychodu, a nie dochodu, czyli opcji pomniejszonej o koszty. Pamiętajmy o tym, że należy zwrócić uwagę na konstrukcję umowy. Gdy będzie ona błędnie ułożona, wówczas podatek może się należeć od trzech składowych, czyli czynszu pobieranego przez właściciela, czynszu administracyjnego oraz mediów. Wynikiem takich działań będzie stosunkowo duży wzrost podatku. Dlatego, aby zmniejszyć składowe kwot, które wchodzą do opodatkowania, możemy je przepisać na wynajmującego.
Kwestie podatkowe – rozliczanie się na zasadach ogólnych
Właściciele nieruchomości, którzy rozliczają podatki za wynajem lokali na zasadach ogólnych mogą odliczyć sobie kwoty zapłaconych należności oraz innych opłat. Wtedy wszystko się wyrówna i podatek nie wzrośnie tak diametralnie, jak w przypadku rozliczania się na zasadzie ryczałtu przy nieprzemyślanej konstrukcji umowy najmu.
W jaki sposób przepisać opłaty za rachunki, czyli media na odbiorcę przy wynajmie mieszkania.
Przepisanie mediów na naszego lokatora możemy zrobić za pomocą dwóch rozwiązań. Pierwszy krok, i w zasadzie najwygodniejszy, to załatwienie sprawy drogą elektroniczną. Polega to na pobraniu odpowiedniego protokołu na stronie dostawcy i wypełnienie go zgodnie ze znajdującymi się na nim rubrykami oraz podaniem zużycia odpowiedniego składnika. Skan dokumentu wysyłamy do naszego operatora. W przypadku pytań możemy się skontaktować telefonicznie z centrum obsługi klienta. Kolejne tradycyjne rozwiązanie to udanie się do stacjonarnego punktu obsługi klienta, gdzie pracownicy wskażą nam odpowiednie pola dokumentu i pokierują nas w ich wypełnianiu. Pamiętajmy, że dokument musi zawierać nasz podpis oraz podpis naszego najemcy. Gdy pójdziemy tą ścieżką dopełniając wszelkich formalności, następna faktura przyjdzie już na naszego lokatora.
Ryzyko związane z przepisaniem mediów na najemcę
Choć przepisanie mediów na najemcę to bardzo wygodne rozwiązanie, to istnieje ryzyko dotyczące nieuczciwych lokatorów, którzy nie będą uiszczali opłat za prąd, gaz czy Internet w terminie. My, jako właściciele, nie będziemy mieli informacji na temat zużycia i płacenia za rachunki zgodnie z wyznaczonym harmonogramem. Takie zachowanie może spowodować odcięcie gazu, czy innych mediów przez operatora. Wymienione wcześniej przypadki są jednak przykładem skrajnie nieodpowiedzialnego zachowania i zdarzają się stosunkowo rzadko. Pragnę tutaj wskazać Państwu nasze biuro „Mieszkania Silesia” w Chorzowie jako doskonałego partnera, który zajmie się wszystkimi sprawami związanymi z przeniesieniem prawa płacenia za media na lokatora. Korzyści są dużo większe, niż koszty takiego przedsięwzięcia.
https://mieszkania-silesia.pl/24941-2/
Przeniesienie mediów na wynajmującego – uwolnienie się od uciążliwych faktur
Myślę, że w dzisiejszym świecie naprawdę warto przenieść odpowiedzialność za uregulowanie faktur na osobę, która u nas wynajmuje mieszkanie. Zapewne jest to duża oszczędność czasu. Gdy rachunki nie będą płacone w terminie, czynności windykacyjne spadną na dysponenta umowy. Nie musimy przedstawiać faktur lokatorowi i czekać aż ureguluje należność. Jest to bardzo istotny czynnik. Odpada on nam przy tak dużej liczbie codziennych obowiązków. Nasz najemca poczuje większą odpowiedzialność za mieszkanie, dzięki czemu będzie z nim bardziej związany, co spowoduje, że zechce o niego dbać. Polecamy to rozwiązanie.