Dobrowolne poddanie się egzekucji przez najemcę

Zacznijmy od definicji najemcy – jest to osoba wynajmująca mieszkanie, lokum lub dom od właściciela (wynajmującego) zobowiązana za pomocą umowy do płacenia czynszu temuż właścicielowi.

Sposoby egzekwowania płatności terminowych przez wynajmującego

 1. Zatrzymanie kaucji
 2. Rabat za terminowe dotrzymywanie płatności
 3. Weksel (czyli dokument, w którym najemca lub osoba trzecia zobowiązuje się do bezwarunkowej zapłaty określonej sumy pieniężnej na rzecz właściciela nieruchomości)
 4. Dobrowolna egzekucja

W tym artykule omawiany będzie punkt czwarty.

Co to jest dobrowolne poddanie się egzekucji przez najemcę?

Przypadek ten określa Art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego: znacząco ułatwia dochodzenie roszczeń związanych z wydaniem nieruchomości. Egzekucja polega wówczas na przymusowym odebraniu rzeczy dłużnikowi i przekazaniu ich wierzycielowi. Na mocy art. 777 § 1 punktu czwartego Kodeksu prawa cywilnego dłużnik może poddać się egzekucji i zobowiązać się do wydania nieruchomości.

Czyli, najemca podpisuje oświadczenie, zawarte w akcie notarialnym, o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Jest to powszechnie stosowana metoda przez wynajmujących, gdyż pozwala ona zabezpieczyć się przed nieuregulowaniem opłat oraz przed niepożądanym pobytem najemcy w lokalu po wygaśnięciu/rozwiązaniu umowy najmu. W praktyce art. 777 KPC służy do zabezpieczania spłaty zobowiązań.

Egzekucja prawna tegoż aktu notarialnego

Wynajmujący, który podpisał taki akt notarialny, ma już w reku coś co nazywa się prawnie: tytułem egzekucyjnym i jest to pierwszy etap. Oświadczenie najemcy o dobrowolnym poddaniu się egzekucji daje właścicielowi prawne podstawy do egzekwowania spłaty należności, jak i do usunięcia lokatora po wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu. Jest to swoiste zabezpieczanie przed długim i żmudnym procesem, mającym na celu dotrzymanie warunków umowy najmu przez najemcę. Tytułem egzekucyjnym może być między innymi wyrok sądu cywilnego, nakaz zapłaty lub akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji. Listę takich tytułów zawiera art. 777 § 1 Kodeksu prawa cywilnego.

Najemca ma obowiązek natychmiastowego opuszczenia i opróżniania lokalu po upływie umowy najmu.

Żeby wyegzekwować opłatę najemca musi podpisać drugie oświadczenie, które może być zawarte w tym samym akcie notarialnym, w którym to najemca poddaje się dobrowolnie egzekucji z określeniem wysokości zapłaty, musi być tutaj określona dokładna kwota. Przyśpiesza to bardzo procedury komornicze, które jednak dalej mogą być wszczęte po wniesieniu sprawy do sądu i zatwierdzenia przez sąd zasadności roszczeń wynajmującego. Najemca jest zobowiązany do spłaty należności finansowej i/lub oddania własności by uregulować dług (na przykład sprzętu AGD), jeśli nie jest w stanie tego zrobić za pomocą pieniędzy.

Drugi etap to tytuł wykonawczy, czyli zaopatrzenie tytułu egzekucyjnego w klauzule wykonalności. Żeby tego dokonać należy złożyć akt notarialny (z oświadczeniem o dobrowolnym poddaniu się egzekucji) do sądu rejonowego. Pod warunkiem, oczywiście, że najemca nie opuścił mieszkanie i/lub nie spłacił należności w wyznaczonym przez umowę terminie. Tytuł wykonawczy pozwala na eksmisję lokatora i postępowanie komornicze.

Jeśli chodzi o gotowe wzory do oświadczenia o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez najemcę – to takowych nie ma. I tak jest to dokument sporządzany przez notariusza, a każda firma notarialna ma swoje własne wymogi co do szczegółowego wyglądu takich aktów prawnych.

Dlaczego opłaca się tworzyć, wspomniany wyżej, akt notarialny? Ponieważ ma się wtedy od razu tytuł egzekucyjny, co przyśpiesza drogę do tytułu wykonawczego. W konwencjonalnym trybie – uzyskanie tytułu egzekucyjnego może zając nawet kilka lat.

W Polsce wiele firm zajmuje się pomocą przy różnego rodzaju formalnościach związanych z posiadaniem nieruchomości, na przykład Mieszkania Silesia https://mieszkania-silesia.pl/.

Udostępnij ten wpis:

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


  Umów się na konsultację!

  Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.

   Darmowa konsultacja

   Umów się
   na darmową konsultację
   z naszym specjalistą!

    Pobierz nasze
    bezpłatne e-booki!

    Sprzedaż
    nieruchomości

    Zarządzanie
    nieruchomościami

    Dbamy o Twoją prywatność
    Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności