Inwestycja w mieszkania na wynajem – jak uniknąć ryzyka? 

inwestowanie w mieszkania na wynajem

Coraz więcej osób poszukuje sposobów pomnażania kapitału i generowania dodatkowego, stałego dochodu. Jedną bardziej popularnych form takiego działania jest inwestycja w mieszkania na wynajem. Zakup takiej nieruchomości pozwala na uzyskanie nie tylko stabilnego źródła dochodu z tytułu najmu, ale również daje zabezpieczenie finansowe na przyszłość. Należy jednak pamiętać, że nie jest to inwestycja prosta. Wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego warto dokładnie przeanalizować rynek i zastanowić się nad różnymi opcjami przed zakupem konkretnej nieruchomości.

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości – wysoka inflacja, zmienność stóp procentowych i wzrost rat kredytów

W Polsce rynek nieruchomości zmaga się z różnymi wyzwaniami, które wpływają na inwestorów, kupujących i właścicieli nieruchomości. Wciąż jednak rodzimy rynek nieruchomości przeżywa hossę, co oznacza, że ceny nieruchomości są na wysokim poziomie, a popyt na nie stale rośnie.

Jednym z ważnych aspektów mających na to wpływ jest wysoka inflacja. Ogólny wzrost cen dóbr i usług prowadzi do podwyższenia kosztów budowy i remontów nieruchomości. Firmy budowlane zmagają się z rosnącymi cenami materiałów, co prowadzi do zwiększenia kosztów budowy ponoszonych przez inwestorów i deweloperów. W efekcie, nieruchomości na rynku są coraz droższe, co może mieć wpływ na obniżenie zdolności nabywczej potencjalnych kupujących. Siłę nabywczą w przypadku nieruchomości kształtują również koszty kredytów, a te obecnie są na bardzo wysokim poziomie ze względu na wysokie stopy procentowe (nie pomaga też fakt, że ich zmienność jest nieprzewidywalna). Istotną zmianą w tym zakresie może okazać się uruchomiony w lipcu 2023 rządowy program dofinansowań “Bezpieczny kredyt 2%”.

mieszkanie do zainwestowania Katowice
Do inwestycji dobrym wyborem są niewykończone mieszkania, pozwalające na lepszy zwrot dzięki wykonaniu prac samodzielnie niższym kosztem

Rentowność inwestycji w mieszkania na wynajem

Kluczowymi aspektami, jakie należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu jakiejkolwiek inwestycji, jest jej rentowność oraz opłacalność. Tę pierwszą mierzymy zwykle tzw. ROI czy stopą zwrotu z inwestycji, która wyraża procentowy zysk, jaki inwestor osiąga w stosunku do poniesionych kosztów inwestycyjnych. Z kolei ocena opłacalności inwestycji w mieszkania na wynajem związana jest z określeniem, czy jest ona warta podjęcia. Mówiąc prościej, czy potencjalne korzyści z inwestycji przewyższają jej koszty oraz ponoszone ryzyko. W ramach takiej oceny należy dokonać analizy szacowanego przychodu, kosztów, czasu zwrotu inwestycji oraz czynników zewnętrznych, takich jak na przykład zmienność rynku.

Rentowność inwestycji w nieruchomość na wynajem zależy od kilku czynników. Do najważniejszych z nich należą:

 • cena zakupu nieruchomości,
 • koszty utrzymania lokalu,
 • wysokość czynszu najmu,
 • koszty związane z kredytem hipotecznym (jeśli był on niezbędny do realizacji inwestycji).

Szacowanie opłacalności jest nieco bardziej złożone. Poza wskazanymi powyżej kosztami trzeba wziąć również pod uwagę ryzyka związane m.in. z potencjalnym brakiem najemców, spadkiem cen mieszkań czy też nieprzewidywalnymi zmianami na rynkach finansowych.

Jak inwestować w mieszkania na wynajem – praktyczne wskazówki

Lokowanie kapitału w mieszkaniach na wynajem może być atrakcyjnym sposobem na generowanie dochodu pasywnego (na pewno lepszego niż przykładowo z lokat bankowych), a także długoterminową lokatą kapitału, bo szczególnie w największych miastach mamy pewność wzrostu wartości nieruchomości. Jednak tak jak w przypadku każdej innej aktywności, sukces wymaga odpowiedniego przygotowania, analizy i podejmowania świadomych decyzji. Od czego zacząć, jakie podjąć kroki i o czym nie zapomnieć? Oto kilka przydatnych wskazówek związanych z tą formą inwestowania.

Określ swoje cele inwestycyjne i ustal budżet

Choć wydaje się to oczywiste, nie zawsze jest to takie proste. Warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Czy chcesz osiągnąć stabilny dochód z wynajmu, czy skupić się na długoterminowym wzroście wartości nieruchomości? Czy stać Cię na zakup z kapitału własnego (gotówka) czy będziesz musiał wspierać się kredytem? Jak duże lokum chcesz kupić: kawalerkę, 2 a może 3 pokoje?

mieszkanie na wynajem Bytom
Mieszkanie inwestycyjne nie zawsze wymaga dużych nakładów finansowych, szczególnie jeśli wybierzesz mniejsze miasto. To oferowane przez nas mieszkanie inwestycyjne w Bytomiu, dostępne w atrakcyjnej cenie.

Wybierz odpowiednią lokalizację

W przypadku zakupu mieszkania na wynajem kluczowe jest usytuowanie nieruchomości w kontekście atrakcyjności dla potencjalnych lokatorów. Jeśli nastawiasz się na wynajem długoterminowy dla osób pracujących, poszukaj czterech kątów w okolicy dużych parków biznesowych. Gdy myślisz o ofercie dla studentów, postaw na kampus. Na plus zawsze działa bliskie sąsiedztwo sklepów, kawiarni, parków czy obiektów sportowych, a podstawą jest dobra komunikacja publiczna.

Nawiąż współpracę z dobrym agentem nieruchomości

Jeśli nie masz doświadczenia w inwestowaniu w lokale na wynajem, warto skonsultować się z ekspertami, takimi jak agenci nieruchomości. Znalezienie odpowiedniej nieruchomości może być trudne, bo na rynku pojawia się wiele ofert z ukrytymi wadami. Popyt na mieszkania jest spory i sprzedający mogą zawyżać ceny, licząc na łatwy zysk. Dzięki pomocy profesjonalisty będziesz miał dostęp do zweryfikowanych ogłoszeń, a także otrzymasz gwarancję i wsparcie w procesie zakupowym. Pamiętaj jednak, że niesie to za sobą dodatkowe koszty, które musisz wkalkulować w całość inwestycji. Działanie na własną rękę, choć bardziej skomplikowane, jest zazwyczaj tańsze.

Wybierz atrakcyjną nieruchomość

Kupując lokal mieszkalny, który ma się zamiar wynajmować, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Jeśli jest to rynek wtórny, należy dokładnie przeanalizować stan techniczny wybranej nieruchomości: instalacje, jakość wykończenia (w szczególności podłóg, ścian, stolarki drzwiowej i okiennej) oraz wyposażenie kuchni i łazienki. Gdy wybrane lokum jest nowe, koniecznie zweryfikuj, co kryje się pod określeniem “stan deweloperski” u danego sprzedawcy.
Trzeba też upewnić się, że rozkład pomieszczeń i metraż spełnią wymagania potencjalnych najemców.

Zadbaj o wystrój wnętrz i przyciągające uwagę ogłoszenie

Aby przyciągnąć potencjalnych najemców, oferowane pod wynajem “M” musi być dobrze wyposażone i urządzone. Zadbaj o przyjemny wystrój, postaw na stonowaną kolorystykę, a także nowoczesne meble i sprzęty AGD. Koniecznie przygotuj też profesjonalne zdjęcia i opracuj nieszablonowe ogłoszenie.

Ustal optymalną cenę

Musisz zadbać o rentowność najmu. Czynsz powinien być konkurencyjny na rynku, ale jednocześnie zapewniać odpowiedni zysk. Zastanów się, jakie są realne koszty utrzymania nieruchomości, dowiedz się, jaka jest średnia w danej okolicy, uwzględnij szacowaną inflację i na tej podstawie ustal cenę.

inwestycyjne mieszkanie 3 pokojowe na sprzedaż, Chorzów
Duże mieszkania często oferują lepszy zwrot z inwestycji dzięki podzieleniu go na pokoje na wynajem – oferta atrakcyjna szczególnie dla osób o niskich zarobkach i studentów.

Warto inwestować w mieszkania na wynajem – ale z głową!

Jak każda lokata kapitału, inwestowanie w mieszkanie na wynajem może być opłacalnym przedsięwzięciem, które wymaga jednak sporych nakładów finansowych i niesie ze sobą pewne ryzyko. Warto zatem dokładnie przeanalizować sytuację na rynku, wybrać atrakcyjną nieruchomość oraz dobrze oszacować koszty, aby zminimalizować ryzyko i osiągnąć jak najwyższe zyski.

Udostępnij ten wpis:

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


  Umów się na konsultację!

  Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.

   Darmowa konsultacja

   Umów się
   na darmową konsultację
   z naszym specjalistą!

    Pobierz nasze
    bezpłatne e-booki!

    Sprzedaż
    nieruchomości

    Zarządzanie
    nieruchomościami

    Dbamy o Twoją prywatność
    Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności