Inwestowanie na Górnym Śląsku

Posiadając kapitał, który został zgromadzony na naszym koncie zastanawiamy się, co z nim zrobić aby sam mógł, po pierwsze na siebie zarabiać, po drugie zniwelować skutki fatalnej polityki fiskalnej kraju. Pieniądz może tracić na wartości, a możliwości finansowe indywidualnych osób zmieniać się w zależności od sytuacji ekonomicznej danego kraju, dlatego warto zastanowić się nad ulokowaniem zebranych środków pieniężnych w aktywa które rozumiem. Proponujemy zastanowić się nad inwestowanie w nieruchomości na Górnym Śląsku.

Dlaczego Górny Śląsk?

Górny Śląsk jest jednym z regionów mogącymi się pochwalić zawiłą i niebanalną historią polityczno-ekonomiczno-gospodarczą, dzięki czemu aktualnie jest to jeden z najlepiej zurbanizowanych i gospodarczo efektywnych regionów w Polsce. Górny Śląsk to region o wyższych stopach zwrotu i niższych cenach nieruchomości Dlatego inwestowanie w nieruchomości w naszym regionie może przynieść bardzo atrakcyjny zwrot. 

Aglomeracja Górnośląska to największy zurbanizowany obszar Europy Środkowo-Wschodniej. Istnieje bardzo gęsta sieć miejska, która jest zespołem stykających się ze sobą miast ciągnących się na długości 70 km od Dąbrowy Górniczej po Gliwice.

Średnia gęstość zaludnienia wynosi około 1900 osób na km 2. Jest tu 45 uczelni wyższych takich jak Uniwersytety Śląski, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Ekonomiczny, ASP oraz AWF co przekłada się na ponad 120 tysięcy studentów. Dodatkowo kilkaset tysięcy firm oraz najgęstsza sieć połączeń kolejowych oraz tramwajowych w Polsce

https://mieszkania-silesia.pl/inwestowanie-w-mieszkania-na-wynajem/

Transport

GOP stanowi także jeden z większych węzłów kolejowych w Polsce i to zarówno w dziedzinie przewozów pasażerskich, jak i towarów. Na jego terenie znajduje się kilka dworców, a także kilkadziesiąt stacji PKP skąd można dojechać nie tylko w każde miejsce Polski, ale też do najważniejszych stolic europejskich.Analizując dostępność transportową, należy pamiętać, że na infrastrukturę drogową w istotny sposób wpływa położenie Polski. 

Górny Śląsk jest w Uprzywilejowanej pozycji.Przebiegają liczne drogi transportowe, gwarantujące niejako rozwój sieci dróg szybkiego ruchu. To właśnie tutaj krzyżują się na drugim co do wielkości w polsce węźle Sośnica dwa z dziesięciu transeuropejskich szlaków: korytarz III (Berlin – Wrocław – Katowice–Kraków–Lwów) oraz korytarz VI (Gdańsk–Katowice–Żylina). Województwo Śląskie to obszar o bardzo dobrej dostępności transportowej dzięki głównym szlakom oraz wysokiej gęstości infrastruktury drogowej takiej jak Drogowa Trasa Średnicowa oraz tzw”Gierkówka” oraz droga w kierunku Beskidów. Region dysponuje rozwiniętą siecią komunikacji miejskiej w kraju.

Potencjał biznesowy a inwestowanie w nieruchomości

Województwo Śląskie należy do najsilniejszych gospodarczo regionów Polski. Wytwarzamy 13 % PKB co daje województwu drugie miejsce w kraju.  Region staje się motorem napędowym wielu branż, m.in. automotive, logistycznej czy przemysłowej. Na potwierdzenie możemy zajrzeć do ostatniego rankingu Financial Times „Europejskie Miasta i Regiony Przyszłości”, w którym to właśnie ten region, jako jedyny przedstawiciel Polski, znalazł się w czołowej dziesiątce kategorii „business friendliness. Ogromnym atutem województwa śląskiego jest skupienie wielu silnych przemysłowych ośrodków. 

Inwestorów przyciąga rozbudowana infrastruktura. oraz dostęp do szerokiej i wykwalifikowanej kadry pracowników. Firmy intensywniej inwestują w nowe powierzchnie oraz inwestują w nieruchomości dla swoich praconików.

Województwo Śląskie dysponuje licznymi zasobami naturalnymi, do których należą m.in.: węgiel kamienny, złoża cynku i ołowiu, pokłady metanu, gazu ziemnego, złoża margli, wapieni, kruszywa naturalnego, a także wody lecznicze, termalne i mineralne.

W Województwie Śląskim zarejestrowanych jest prawie  500 tys. podmiotów gospodarki narodowej. Wśród nich największą grupę stanowią osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki prawa handlowego. Najmniej liczna jest grupa przedsiębiorstw państwowych. Z ogólnej liczby działających w regionie podmiotów gospodarczych 96% przypada na sektor prywatny.

Region jest bardzo ważnym w kraju ośrodkiem wystawienniczo-targowym. Imprezy targowe organizowane są w największej w kraju hali widowiskowo-sportowej „Spodek”. Z początkiem 2008 roku otwarto również nowoczesny obiekt w Sosnowcu – Centrum Targowo-Wystawiennicze Expo Silesia. Obecnie jest to jedna z najnowocześniejszych i największych tego typu budowli w Polsce. W Gliwicach została otwarto nowoczesna hala widowiskowo-sportowa.

https://mieszkania-silesia.pl/mieszkania-inwestycyjne/

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

została utworzona w celu wsparcia i przyspieszenia procesów restrukturyzacyjnych oraz stworzenia nowych miejsc pracy w regionie śląskim. Jej podstawowym zadaniem jest promocja Województwa Śląskiego jako miejsca przyjaznego inwestorom. Strefą zarządza Spółka Akcyjna „Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna” z siedzibą w Katowicach. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jest strefą rozproszoną, składającą się z czterech podstref:

• gliwickiej,

• jastrzębsko-żorskiej,

• sosnowiecko-dąbrowskiej,

• tyskiej.

Region Śląski obfituje w zróżnicowane atrakcje turystyczne: 

 • wapienne skałki Jusy Krakowso- Częstochowskiej.  
 • pasmo Beskidu Śląskiego i Żywieckiego
 • przepiękne Pałace oraz Zamki 
 • Szlak Zabytków Techniki
 • Muzeum Browaru Żywiec oraz Tyskie Muzeum Piwowarstwa
 • Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu.
 • Patronackie zabytkowe osiedla Patronackie takie jak Nikiszowiec, Giszowiec,
 • Zandka, Bobrek, Zgorzelec, Borsigwerk, 
 • Muzeum Powstań Śląskich, Hutnictwa, Śląskie. 
 • Park Śląski, Paprocany, Park Kościuszki

Chorzów

Oferowana cena mieszkań to średnio 4-6 tys. zł za metr kwadratowy, a średnia stawka najmu ponad 35 zł. Inwestowanie w nieruchomości pozwala uzyskać 10,42% zwrotu z inwestycji. Na wysoką atrakcyjność Chorzowa w dużej mierze wpływa lokalizacja. Droga z centrum tego miasta do Katowic jest dużo krótsza w porównaniu z drogą z niektórych dzielnic stolicy tego województwa, pokonanie tego dystansu nie przekracza 20 minut.

Gliwice

To miasto również zwraca uwagę inwestorów stosunkowo niskimi cenami nieruchomości i dużym napływem ludności, co wiąże się dużym popytem mieszkaniowym. Studentów przyciąga Politechnika Śląska, a w sferze ekonomicznej swoje siedziby mają duże firmy, związane m.in. z przemysłem  motoryzacyjnym i ceramicznym. Średnia cena za metr kwadratowy to około 4,1 tys. zł, a średnia stawka najmu wynosi 31 zł za metr kwadratowy. Realny procent stopy zwrotu kształtuje się na poziomie 8,98%.

Katowice

Choć Katowice wyróżniają się największymi cenami mieszkań i czynszu za wynajem, zainteresowanych zakupem mieszkań nie brakuje. Stolica górnego śląska dynamicznie się rozwija, przybywa coraz to więcej nowych nieruchomości. Przeznaczając lokal na wynajem, można uzyskać średnio 36,7 zł za metr kwadratowy, co oznacza rentowność na poziomie 6,58% w skali roku.

Warto przyjrzeć się bliżej tematowi inwestowania w nieruchomości na Śląsku. Takie rozwiązanie bez wątpienia stanowi pewną i bezpieczną lokatę kapitału, która w dłuższym okresie czasu przyniesie właścicielowi nieruchomości satysfakcję i stabilne dochody.

Udostępnij ten wpis:

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


  Umów się na konsultację!

  Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.

   Darmowa konsultacja

   Umów się
   na darmową konsultację
   z naszym specjalistą!

    Pobierz nasze
    bezpłatne e-booki!

    Sprzedaż
    nieruchomości

    Zarządzanie
    nieruchomościami

    Dbamy o Twoją prywatność
    Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności