Inwestowanie w zabytkowe kamienice na sprzedaż to ekscytujące przedsięwzięcie. Odkrywanie potencjału tych nieruchomości, ich unikalnego charakteru i historii, oraz korzyści finansowych, takich jak wzrost wartości i możliwość wynajmu krótkoterminowego, czynią to atrakcyjnym kierunkiem inwestycyjnym. Bohaterką poniższego artykułu jest czynszowa, narożna kamienica mieszcząca się przy ul. Sobieskiego oraz ul. Kopernika w Siemianowicach Śląskich. Z racji dużego wkładu w remont oraz problemów prawnych, kamienica spotkała się z małym zainteresowaniem. Po skrzętnej analizie oraz negocjacji ceny nie było nad czym się zastanawiać…
Zabytkowa kamienica na sprzedaż – jak odkryliśmy jej potencjał?
Jak powstała zabytkowa kamienica w Siemianowicach Śląskich? Szybki wzrost liczby ludności i coraz większe zapotrzebowanie na mieszkania przyczyniły się do rozwoju gminy Laura Hutte. Budynek powstał na początku XX wieku, gdy powoli wycofywano się z zabudowy kolonijnej biegnącej wzdłuż drogi łączącej bramy huty Laura z szybem Richtera (Richterstrass), ustępując miejsca ozdobnym mieszczańskim kamienicom.
W okresie wielkiego rozwoju tej części Europy z przełomu XIX i XX wieku diametralnie zwiększyło się zapotrzebowanie na mieszkania. Ludzie migrowali za pracą zarówno z Galicji, jak i zaboru rosyjskiego. Tereny dzisiejszych Siemianowic Śląskich leżały w obszarze ówczesnego Cesarstwa Niemieckiego. Zabudowa przy dawnej ulicy Richterstrasse związana jest z dawną samodzielną jednostką gminną Laura Hutte powstałą dzięki dynamicznemu rozwojowi przemysłu na Górnym Śląsku. Nazwę swą wzięła od huty, która swoją historię rozpoczęła w 1836 roku. Sfinansowali ją Openfeldowie oraz Hugon von Donnesmarck. Przez kolejne ponad 170 lat huta Laura (następnie po przejęciu terenów przez II Rzeczpospolitą zmieniła nazwę na Jedność) była głównym przedsiębiorstwem dającym tysiącom robotników zatrudnienie.
Remont kamienicy w Tarnowskich Górach
Zabytkowa kamienica na sprzedaż – atuty budynku pod inwestycję
Szybko dostrzegliśmy potencjał zabytkowego obiektu. Była to trzynastoosiowa, czterokondygnacyjna narożna kamienica z dużymi witrynami eksponującymi ówczesne produkty zakładów rzemieślniczych. Była w całości podpiwniczona, posiadała użytkowe poddasze oraz klinkierową elewację wraz z ceglanymi ozdobami i wyjątkowymi opaskami okiennymi. Wyróżniał ją charakterystyczny wykusz nad drzwiami głównymi. Po wejściu do klatki przywitał nas przedsionek z piękną sztukaterią oraz dobrze zachowanymi płaskorzeźbami. Zachowała się również oryginalna posadzka i balustrada. Mieszkania były obszerne, wysokie, wielopokojowe, z pięknymi drzwiami, zdobieniami oraz zjawiskowymi piecami kaflowymi. Do lokali użytkowych wchodziło się bezpośrednio od strony ulicy Sobieskiego i Kopernika.

Jakie prace przeprowadziliśmy? Za dawnych czasów majętne osoby inwestowały pieniądze lokując je tak, jak ludzie dziś – w nieruchomości. W kamienicach tego typu, właściciel z reguły prowadził zakład na parterze, a na pierwszym piętrze posiadał swoje własne mieszkanie. Pozostałe pomieszczenia były przeznaczone na wynajem.
Kamienica ze zdjęcia powyżej została wystawiona na sprzedaż w 2020 roku. Kilka tygodni przed jej zakupem do naszego biura zgłosiła się osoba, która poszukiwała reprezentatywnej kamienicy w centrum Górnego Śląska. Siemianowice Śląskie cechują się niższymi cenami mieszkań w porównaniu do Katowic, dlatego warto inwestować w tutejsze nieruchomości. Biorąc pod uwagę hurtowy zakup metrów kwadratowych, stan kamienicy oraz chęć pilnej sprzedaży przez właścicieli, wynegocjowaliśmy bardzo atrakcyjną cenę. W porównaniu do zakupu pojedynczych mieszkań, cena była dla nas korzystna. Z racji tego, że byliśmy odpowiedzialni za pozyskanie, sprawdzenie, przedstawienie rentowności i planu na tę zabytkową kamienicę, zawarliśmy umowę rezerwacyjną. Następnie rozpoczęliśmy proces analizy danej nieruchomości wraz z architektami oraz konstruktorem. Kamienica mimo swojego wieku wyglądała na zadbaną. Belki stropowe były w bardzo dobrym stanie, dach wyremontowany, piwnice jedynie delikatnie zawilgocone. Sprawdziliśmy piony kanalizacyjne i wentylacyjne z myślą o utworzeniu nowych jednostek mieszkalnych, a także instalacji gazowych oraz instalacji elektrycznej na częściach wspólnych.
Inwestowanie w zabytkowe kamienice – o czym należy pamiętać?
Poza kwestiami budowlanymi kamienica została wraz z pomocą notariusza przeanalizowana pod względem prawnym. Niestety w starych budynkach bardzo często możemy spotkać się z problemami takimi jak:
- zamierzchłe wpisy hipoteczne,
- rozbieżność w metrażach,
- stare meldunki,
- służebność.
Przede wszystkim należy sprawdzić, czy kamienica znajduje się w rejestrze zabytków lub gminnej ewidencji takich obiektów. Remont zabytkowej kamienicy to czasochłonny i złożony proces, dający jednak wiele satysfakcji. Bardzo często problemy pojawiają się na etapie otrzymywania zgód oraz pozwoleń. Dlatego tak istotne jest dokładne „prześwietlenie” budynku przed jego zakupem. Po otrzymaniu odpowiednich pozwoleń, kolejnym krokiem jest szczegółowe rozplanowanie harmonogramu działań remontowych zgodnych z aktualnymi standardami.
Po akceptacji inwestora przygotowaliśmy odpowiednie dokumenty i spotkaliśmy się z notariuszem. Właściciel mógł rozpocząć pracę, co pozwoliło mu z jednej strony zadbać o swój majątek, a z drugiej wnieść w tkankę miejską nowe życie poprzez doprowadzenie kamienicy do aktualnych predyspozycji mieszkaniowych społeczności Siemianowic Śląskich. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania!
Jesteś zainteresowany wspólnym inwestowaniem w zabytkowe kamienice?
Potrafisz dostrzec unikalny klimat takich budynków, atrakcyjną lokalizację, wyjątkowe możliwości architektoniczne i potencjał nieruchomości po remoncie?
Zapraszamy do kontaktu z biurem nieruchomości Silesia – pomożemy Ci ocenić, czy inwestycja w daną kamienicę okaże się sukcesem!