Świadectwo energetyczne
Czym jest świadectwo energetyczne ?
Wprowadzony przez ministerstwo rozwoju i technologii dokument (świadectwo energetyczne) jest swoistego rodzaju opisem lokalu. Zawiera szereg informacji dotyczących mieszkania lub budynku, które docelowo będą służyć do przypisywania kategorii budynkom i lokalom mieszkalnym. W świadectwie wystawionym przez uprawnioną do tego osobę znajdziemy m. in.: kubaturę lokalu, grubość ścian, system ogrzewania, system przygotowania ciepłej wody oraz wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię (użytkową, końcową, pierwotną). Listę osób uprawnionych do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej znaleźć można na Wykazy – System Rejestrów (mrit.gov.pl).
Rejestr charakterystyki energetycznej budynków
Można spodziewać się, że kolejnym krokiem po świadectwach będzie stworzenie kategorii “cieplnych” budynków. Zresztą są już konkretne zapowiedzi w tym temacie. Docelowo budynki zostaną sklasyfikowane wg skali od G do A+. A+ to budynki dodatnio energetyczne w bilansie energii nieodnawialnej. Klasa A dotyczy budynku nieemisyjnego. Z kolei ostatnia klasa G dotyczy budynków o największych stratach energetycznych.
Zgodnie z obecną polityką Unii Europejskiej należy przyjąć, że z biegiem czasu domy o najgorszej klasyfikacji energetycznej będą musiały być doprowadzana do wyższych standardów. Może więc się okazać, że właściciele domów jedno i wielorodzinnych zostaną ostatecznie przymuszeni do wykonywania prac podnoszących standard energetyczny. Wg. wstępnych założeń do 2030r. budynki mieszkalne powinny osiągnąć klasę E, a do roku 2033 być jeszcze punkt wyżej. Budowle użyteczności publicznej oraz pomieszczenia niemieszkalnej analogiczne klasyfikacje mają osiągnąć do 2027r i 2030r.
By to zrobić będzie można zdecydować się na różne inwestycje. Od docieplenia, przez montaż pomp ciepła, paneli fotowoltaicznych, wymianę oświetlenia na led czy też izolację poddasza. Wszystkie te pracy mają doprowadzić do pozbycia się tzw. wampirów energetycznych. Otwartą kwestią pozostaje kto za to zapłaci. Nie trudno wyobrazić sobie sytuacje w których wspólnota czy prywatny inwestor nie będzie miał środków na taki remont. Obecnie zapowiada, się iż środki na to pochodzić będą z planowanego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Pytanie brzmi skąd będą pochodzić środki na Fundusz… ?
Czy świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe ?
Dla deweloperów obowiązek przekazania świadectwa istnieje już od 2009r. Bez tego budynek nie otrzymywał pozwolenia na użytkowanie.
27 października 2022r. opublikowano nowelizację ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Weszła ona w życie 28 kwietnia 2023 r. i wprowadziła obowiązek sporządzani świadectw pod groźbą kary grzywny. Obowiązek ten istniał już wcześniej (od 2015r.) jednak dotychczas osoba będąca drugą stroną umowy mogła zgodzić się na brak świadectwa energetycznego i dobrowolnie się go zrzec podczas aktu notarialnego.
Od tego roku sprzedając nieruchomość lub podpisując umowę najmu istnieje obowiązek przekazania kopii świadectwa drugiej stronie.
Gdybyśmy nie dopełnili tego obowiązku grozi nam grzywna, której wysokość nie jest jednak określona w ustawie. Gdy przeglądamy jednak portale prawnicze można znaleźć informację, że kara sięgać może 5000zł. Informacja o przekazaniu dokumentu zawarta będzie w akcie notarialnym.
W tym miejscu warto zaznaczyć że istnieją wyjątki dla których świadectwo charakterystyki energetycznej nie jest wymagane. Do najważniejszych z nich należeć będą budynki oraz lokale mieszkalne podlegające ochronie konserwatorskiej. Wyłączone zostają z tego m.in. miejsca kultu, budynki wolnostojące o powierzchni użytkowej poniżej 50 m kw. oraz lokale mieszkalne, przeznaczone do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku,
Dokument dla budynku czy mieszkania ?
Wątpliwości budzić może więc kwestia wydawania paszportu energetycznego zarówno dla całego bloku jak i pojedynczych lokali. Wydawało by się, że mieszkania mają takie same mury, ten sam sposoby ogrzewania i taką samą metodę termoizolacji. Po głębszej analizie i rozmowie z audytorem w pełni rozumiemy konieczność sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej dla budynku lub jego części. Położenie mieszkania, jego metraż, rodzaj okien, piętro to wszystko będzie miało wpływ na różnorodność wyników.
W praktyce, aby sporządzić świadectwo najlepiej zwrócić się do właściciela lub zarządcy budynku z prośbą o przekazanie świadectwa charakterystyki energetycznej. Dzięki temu w kolejnym kroku osoba uprawniona do sporządzania świadectw jest w stanie wprowadzić część danych i przyśpieszyć proces otrzymania dokumentu. Przy dobrze zorganizowanej współpracy takie świadectwo można zorganizować w ciągu tygodnia.
W sytuacji gdy nie jesteśmy w stanie otrzymać paszportu energetycznego od zarządcy lub właściciela – co niestety zdarza się w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, należy wystąpić o dokumentację techniczną budynku.
Ile kosztuje świadectwo energetyczne ?
Świadectwo energetyczne mieszkania w bloku to koszt około 400zł. Na cenę wpływ będzie miała lokalizacja oraz metraż mieszkania. Cena takiego dokumentu dla dla budynku jednorodzinnego to koszt od 1000zł. W przypadku zabudowy wielorodzinnej koszty mogą przekroczyć 2000 zł za sam budynek. W praktyce posiadając więc np. swoją kamienicę z określoną liczbą mieszkań uzyskanie świadectw generuje dość spory wydatek. Na szczęście w przypadku wynajmu mieszkania opłaty można rozłożyć w czasie pomiędzy okresy podpisywania umów najmu.
Ważność świadectwa energetycznego wynosi 10 lat od jego sporządzenia. Przeliczając przyjętą kwotę za jedno mieszkanie wychodzi 3,33 zł miesięcznie.
Najem mieszkania – jak uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej ?
Najprościej byłoby by powiedzieć, że jeśli mieszkasz na Śląsku zgłoś się do nas 🙂 – pomożemy w jego organizacji.
Nie mniej by otrzymać świadectwo energetyczne należy:
- Skontaktować się z audytorem
- Wypełnić przesłaną przez niego ankietę – w oparciu o informację własne oraz dokumentację techniczną budynku
- Spotkać się z audytorem w celu wykonania pomiarów na nieruchomości
- Oczekiwać wystawiania świadectwa 🙂
Na koniec warto zauważyć, że w przypadku umów najmu zawartych przed 28.04.2023r. nie będzie konieczności wykonywania świadectwa, aż do podpisania nowej umowy. Pozwala to w tym wypadku odwlec w czasie ten obowiązek.
Więcej informacji na temat świadectwa można znaleźć tutaj Charakterystyka energetyczna budynku – czym jest? – CORAB