Czy istnieje możliwość sprzedania mieszkania z hipoteką?

Czy Ty również słysząc słowo hipoteka w pierwszej chwili myślisz o ograniczeniach prawnych, niepewności, a w drugiej chwili nasuwa Ci się myśl, że to również może być nadzieja na “lepsze jutro“. Nie tylko Ty tak uważasz, większość  populacji obawia się kredytów hipotecznych. Ten artykuł będzie zawierał dość  dużo informacji, gdyż nie da się rozpocząć tak poważnego tematu bez przedstawienia tzw.: suchej teorii. Jednak mam ogromną nadzieję, że przykłady i wyjaśnienia pozwolą Ci spojrzeć przychylnym okiem i zostać z Nami do końca.

Co możemy zaproponować?

Przed wprowadzeniem głębiej w temat hipoteki pozwolę sobie na parę słów odnośnie firmy “ Mieszkania Silesia“. Niestety nie jestem w stanie zweryfikować czy Jesteś nowym czytelnikiem, czy może stałym bywalcem, dlatego też pokrótce chcę przedstawić skąd się wywodzimy i co nami kieruję . “ Mieszkania Silesia “ to przedsięwzięcie, które zostało zapoczątkowane ładnych parę lat temu na terenie Śląska. Wraz ze wspólnikiem Pawłem.

Wychowani na tych terenach oraz przesiąknięci kulturą naszego regionu postanowiliśmy połączyć siły i stworzyć firmę, która nie będzie tylko i wyłącznie zarobkowym zajęciem, ale przede wszystkim pozwoli nam na realizację naszych marzeń, poszerzenie naszej wiedzy w dziedzinie nieruchomości jak i współpracę z ludźmi, którzy oczekują od nas wsparcia i rzetelnej rady.

 

 

Niestety nadszedł czas na zapowiadaną teorię, dlatego by umilić sobie ten czas przygotuj kubek czekolady, herbaty bądź innego ciepłego napoju, który pozwoli Ci na chwilę relaksu ?

Tak jak już wspomniałem naszym głównym tematem będzie kredyt hipoteczny, jego  definicja, rodzaje oraz najważniejsze pytanie: czy jest możliwość sprzedania nieruchomości obciążonej hipoteką?

Zaczynamy ?

Hipoteka i jej definicja

Ograniczone prawo rzeczowe na nieruchomości oraz na wybranych prawach służące zabezpieczeniu wierzytelności wynikającej z oznaczonego stosunku prawnego, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości, z pierwszeństwem przed właścicielem osobistym.

Powyższą definicję znajdziecie przeszukując internet, jednak ja chciałbym określić ją zdecydowanie prościej.  Mogło by się wydawać, iż nieruchomość obciążona hipoteką należy wyłącznie do nas, jednak nic bardziej mylnego. Kredyt hipoteczny udzielany jest przez bank w konkretnym celu, a jego spłata określona jest w warunkach zawartej umowy zazwyczaj, jak z pewnością wiesz, jest to okres kilkunastu lat. Kredytobiorca deklaruje się na terminową spłatę zobowiązań, w innym przypadku zabezpieczeniem dla wierzyciela hipotecznego jest właśnie nieruchomość, o której mowa. I to właśnie dzięki niej w przypadku nieterminowych spłat, bądź co gorsza całkowitego braku spłat należności, bank będzie mógł odzyskać swoje pieniądze.

Pamiętaj proszę również, że bank podczas pierwszych rat może określić wyższe stawki. Dlaczego tak się dzieję? Czy to zgodne z prawem? Jak najbardziej tak!  Hipoteka powstaje w chwili wpisu w księdze wieczystej założonej do konkretnej nieruchomości. Bez niego hipoteka nie powstanie, a tym samym wynikające z niej prawa, mogą być egzekwowane w chwili uzupełnienia wpisu. Dlatego też właśnie w taki sposób bank się chroni, przed większym ryzykiem kredytowym.

Zapomniałeś o racie, nie martw się! Opłać jak najszybciej, a każdą następną wpłacaj systematycznie i terminowo. To jest jedyny wyjątek, który nie poniesie za sobą większych konsekwencji. Co jeśli zalegasz ze spłatami kolejny miesiąc? Jakie są tego konsekwencje i kroki postępowania? Niestety tutaj wkracza już bank przesyłając pismo ponaglające, zazwyczaj po drugiej nieopłaconej racie.  Jeżeli nie odpowiadasz na wezwania rozpoczyna się postępowanie egzekucyjne, którego konsekwencją jest wystawienie nieruchomości na licytację komorniczą. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży pokryją koszty zadłużenia banku, a Ty już niestety nie będziesz miał szansy na zmianę postępowania.

W intencji banku nie jest sprzedaż nieruchomości, instytucja ta stara się w pierwszej kolejności na załatwienie sprawy polubownie, więc to ty dostajesz kolejną szansę jak i czas na określenie stanowiska jakie zajmujesz. Okres po jakim bank może podjąć najdrastyczniejsze kroki to pół roku od momentu nie pokrywania rat i w tym momencie jest to już list od komornika o zajęciu nieruchomości. W tym momencie po raz kolejny dostajesz szansę, na podstawie ustawy, która obowiązuje od połowy lipca 2017 roku, mówiąca o możliwości sprzedaży samodzielnie, przez właściciela nieruchomości. Głównym aspektem jest to, że właściciel może uzyskać wyższą kwotę.

Pamiętaj, jeżeli nie czujesz się na siłach by określić swoje możliwości finansowe, nie zwlekaj i nie trać swego cennego czasu. Zadzwoń do nas, a my z pewnością pozbawimy cię zbędnego bólu głowy i utraty czasu ?

Rodzaje hipotek

Trochę informacji odnośnie pierwszego kredytu. Udając się do banku możesz zostać poinformowany o takich rodzajach hipoteki jak :

  • Umowna
  • PrzymusowaŁączna -umowna

Hipoteka umowna to jedna z najbardziej przystępnych kredytów.  Powstaje ona  w drodze porozumienia banku i kredytobiorcy. To obie strony ustalają warunki zawartej umowy i uczestniczą w każdym jej procesie.  Nie można zapominać, że jest ona podparta prawnie wpisem do księgi wieczystej nieruchomości. Sam proces ustanowienia hipoteki wymaga opłaty w kwocie 200zł , a podatek którego wymaga hipoteka ponosi właściciel nieruchomości.

Wyróżniamy również hipotekę umowną łączną, która charakteryzuję się powyższymi wyznacznikami, jednak różnica dla niej jest taka, że może ona opiewać na kilka nieruchomości.

Ostatnim rodzajem jest hipoteka przymusowa, która powstaje na wniosek osoby dysponującej wyrokiem. Oznacza to, iż ustanowiona może ona zostać na mocy orzeczenia sądu lub postanowienia prokuratora. Jak mówi określenie jest ona przymusowa, czyli może powstać bez wiedzy czy zgody właściciela nieruchomości i jest ona następstwem np. braku uregulowania zaległości dajmy na to firmie budowlanej wykonującej usługi. Jednak najczęściej te kroki postępowania wszczyna ZUS, w przypadku zalegania ze składkami.

Podsumowanie

Czy jest możliwość sprzedaży nieruchomości z hipoteką?

Odpowiedz brzmi: jak najbardziej!  Hipoteka to obciążenie, które tkwi na nieruchomości, a nie samym właścicielu. To my decydujemy czy taką nieruchomość chcemy sprzedać czy może deklarujemy się na zakup. Wszelkie zapisy obciążające uwzględnione muszą być w księdze wieczystej danego lokalu, a kupujący ma możliwość wglądu do każdego jej punktu oraz świadomie podejmuje decyzje jej przejęcia.  Dodatkowo instytucja banku nie robi większych problemów ze zmianą właściciela, gdyż ich jedynym wyznacznikiem są raty, które muszą być regulowane w terminie. To jest główny warunek, na którym im zależ i co w tej sytuacji jest oczywiste .

Jak Wasze odczucia? Czy powyższy temat stał się Wam choć ciut bliższy? Mam nadzieję, że sprawiłem, iż podejście do tego tematu już nie wydaje się tak skomplikowane. Mam świadomość tego, iż zagłębienie się w każdy aspekt hipoteki jest czasochłonne, jednak postaram się Wam dawkować ten kontekst w przystępny sposób, a dzięki temu zyskacie potrzebną wiedzę, a ja czytelnika, z którym mogę podzielić się moja wiedzą ?

I PAMIĘTAJ !!! Zawsze możesz się z nami skontaktować i przedstawić nam swój problem. Jesteśmy chętni do pomocy ?

Udostępnij ten wpis:

Zobacz naszą ofertę!

Pośrednictwo nieruchomości
Skup nieruchomości
Zarządzanie nieruchomościami
Wycena nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


    Umów się na konsultację!

    Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.




      Darmowa konsultacja

      Umów się
      na darmową konsultację
      z naszym specjalistą!



        Dbamy o Twoją prywatność
        Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności