W Chorzowie, Katowicach, Bytomiu oraz innych ościennych miastach wykonaliśmy już prawie 100 generalnych remontów mieszkań. Sądzimy, że to już dobry moment aby podzielić się zdobytą przez nas wiedzą. Na pierwszy ogień idzie hasło: ekipa remontowa.
W naszych rozważaniach przyjęliśmy, że jesteś osobą która wie jak wbić gwóźdź i pomalować pokój jednak po prostu nie ma na to czasu więc chce zlecić wszystko firmie wykończeniowej.
1. Umowa
Jedną z podstawowych zasad jaką można wyczytać z poradników odnośnie remontów i wyboru ekipy jest zawarcie dobrej umowy
z wykonawcą naszego remontu.
Jest to prawda.
Należy jednak pamiętać, że samo zawarcie umowy tak naprawdę
w ogóle nie zabezpiecza nas przed partaczami oraz ekipami które nie wykonują prac w terminie i w dobrej jakości.
Umowa pozwoli nam jedynie dyscyplinować nierzetelnych wykonawców, oraz dochodzić swoich roszczeń przed sądem. Oczywiście będzie też podstawą do niewypłacania wynagrodzenia wykonawcy.
W umowie powinniśmy bezwzględnie zawrzeć najważniejsze zapisy dotyczące

- danych wykonawcy,
- gwarancji,
- terminu wykonania prac,
- zakresu prac,
- kar umownych.
oraz szeregu innych zapisów.
Jeśli chciałbyś otrzymać wzór umowy skontaktuj się z nami
2. Wywiad
Szukając ekipy najlepiej skorzystać z polecenia, nie mniej nie zawsze jest to możliwe. Z pomocą przychodzą wtedy takie portale jak oferteo, fixly czy olx, a nawet grupy na Facebooku.
Zawsze jest to jednak jakaś niewiadoma warto więc przed podjęciem sprawdzić kilka kwestii:
– Opinie w google (to akurat rzadkość w przypadku firm remontowych)
– Dotychczasowe realizacje i zdjęcia
– Sprzęt na jakim pracują (agregaty, maszyny do cięcia kafli)
– Ewentualne zadłużenie w BIK
– Sprawdzenie firmy po numerze NIP
– Zwykła rozmowa z wykonawcą na inwestycji również wiele może nam “pokazać”.

3. Kontrola…
Przysłowie kontrola podstawą zaufania jest tutaj jak najbardziej na miejscu. Jeśli chcemy być pewni wykonywanych prac musimy pojawiać się na obiekcie, oglądać, robić zdjęcia i dopytywać wykonawcę jeśli mamy jakieś wątpliwości. Wiadomo, że ośmiogodzinne patrzenie na ręce wykonawcy będzie kuriozalne jednak w trakcie remontu warto zarezerwować sobie czas na jego doglądanie.
Jeśli sami posiadamy jakieś doświadczenie to wszelkie niedogodności wyłapiemy od razu. Jeśli zaś kompletnie się na tym nie znamy warto zrobić parę zdjęć i podesłać komuś znajomemu z zapytaniem czy wszystko jest jak być powinno.
Zalecamy też wykonywanie sporej ilości zdjęć, które w przyszłości mogą wyjaśnić nam wiele kwestii.
Dodatkową sprawą jest sposób kontroli wydatków, jest to jednak zależne od rodzaju współpracy jaki zawarliśmy z firmą wykończeniową.
4. Kompleksowo ?
Na rynku są firmy świadczące usługi remontowe od A do Z oraz takie które wyspecjalizowały się w danych dziedzinach (elektryka, instalacje wod-kan., gładzie, płytkowanie).
W tym temacie mamy mieszane odczucia. Teoretycznie wyspecjalizowana firma wykona daną instalację lepiej jakościowo co przełoży się na bezawaryjność mieszkania. Jednak w praktyce na standardowym mieszkaniu po pierwsze nie jest to regułą. Po drugie dobieranie kilku firm remontowych na jedno mieszkanie bywa bardzo kłopotliwe pod kątem logistyki. Wystarczy, że jedna z firm zawali termin i cały remont często opóźnia się o 2-3 miesiące. Po trzecie jeśli na koniec remontu okaże się, że coś nie wyszło jak planowaliśmy lub zwyczajnie jest coś zepsute elektryk powie, że to hydraulik, ten że wykończeniowiec, a no końcu oberwie właściciel.

5. “Bez zaliczki nie zaczynomy”
To zdanie bardzo często budziło naszą ostrożność, gdyż dwukrotnie w przypadku wpłaconych zaliczek mieliśmy problemy z ekipą remontową. Zapewne nie jest to reguła, my jednak zrezygnowaliśmy ze współpracy z firmami, które wymagają zaliczek zanim na dobre rozpoczną remont. Po pierwsze dlatego, że mamy już kilka naprawdę dobrych i sprawdzonych firm wykończeniowych na Śląsku, po drugie gdyż cenimy sobie spokój i brak dodatkowych problemów.
Jeśli jednak zaliczka okaże się z jakichś przyczyn niezbędna, pamiętajcie o kilku sprawach:
– Najpierw umowa,
– Jeśli to możliwe, niech firma wykona początkowe prace, które nie wymagają zakupu materiałów,
– Lepiej wykonać to przelewem,
Troszeczkę inaczej podchodzimy do firm, które wykonują swoją pracę jednak proszą o zaliczki na materiał. Najczęściej udaje nam się wypracować kompromis w którym firma początkowo opłaca materiał do 1000zł a my na bieżąco rozliczamy się nimi.
Osobną kwestią są jeszcze zaliczki za rezerwację terminów, oraz za wycenę remontu. Pozostawiam to już indywidualnej ocenie w zależności do rodzaju inwestycji.
Mam nadzieję, że te kilka punktów ułatwi Ci podjęcie decyzji o współpracy oraz po zakończonym remocnie będziesz zadowolny z podjętych decyzji i nie wyłysiejesz.
Na koniec zapraszam do obejrzenia prezentacji jednego z naszych projektów inwestycyjnych gdzie przeprowadziliśmy Remont mieszkania w kamienicy i uzyskaliśmy 3 niezależne lokale.