Dlaczego oraz kiedy warto sprzedać nieruchomość poniżej wartości?

Kiedy i dlaczego warto sprzedać nieruchomość poniżej wartości rynkowej? 

 

Z pewnością w głowach wielu osób po przeczytaniu tytułu tego artykułu rodzi się sprzeciw. Jaki jest sens sprzedawać coś w niższej cenie? Po co mam to robić, skoro mogę zyskać o wiele więcej pieniędzy? Otóż bywają sytuacje, gdy podjęcie decyzji o sprzedaży nieruchomości poniżej wartości rynkowej jest najlepszym rozwiązaniem. W dalszej części dowiesz się, kiedy warto zdecydować się na takie kroki. 

 

Jak może wyglądać sprzedaż nieruchomości bez obniżania wartości rynkowej? 

 

Niektórzy posiadacze mieszkań lub domów na własność po wielu przemyśleniach decydują się na sprzedanie swojej nieruchomości, by tym samym zyskać pieniądze na spłatę zaległych należności i rozpoczęcie życia bez debetu.

 

Na podstawie aktualnych cen na rynku nieruchomości szacują cenę swojego lokalu, robią zdjęcia, tworzą ogłoszenie, po czym je wystawiają. Niestety, pomimo upływu kilku miesięcy, nie udaje się znaleźć nabywcy, bo albo oferta nie przynosi żadnego odzewu, albo chętni klienci po uzyskaniu większej liczby informacji na temat nieruchomości bądź po jej obejrzeniu, rezygnują. Kolejne tygodnie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wraz z mijającym czasem rośnie dług, a raty wziętych pożyczek i odsetki za nieterminowe płatności czekają na uregulowanie. W pewnym momencie następuje etap, w którym zadłużenie przewyższa przychód, który można otrzymać za wystawioną na sprzedaż nieruchomość, której cena jest równa wartości rynkowej. Co za tym idzie — szansa na uregulowanie całego zadłużenia znika. 

 

Sprzedaż nieruchomości poniżej wartości rynkowej — jakie daje korzyści?

 

Czasami życie pisze nam różne scenariusze. Wszystko idzie dobrze, mamy pracę, dom, rodzinę, ale jedno lub kilka wydarzeń burzy tę rzeczywistość. Zaczynamy mieć zobowiązania finansowe, których nie jesteśmy w stanie terminowo spłacić. Długi cały czas rosną, a my nie potrafimy zakończyć tego trudnego etapu w naszym życiu. Nie wiemy, co zrobić, by spłacić wszystkie zaległości. 

 

W tej sytuacji wiele osób bierze kredyty, pożyczki, chwilówki, jednak tym samym zaczyna wchodzić w spiralę zadłużenia, która prowadzi donikąd, ponieważ spłata jednego długu wymaga rozpoczęcia kolejnego. Jednym z rozwiązań tego problemu jest sprzedaż nieruchomości poniżej wartości rynkowej, co często daje możliwość szybkiego zdobycia gotówki i spłaty nieuregulowanych zobowiązań. 

 

Przy sprzedaży mieszkania zgodnie z wartością rynkową trzeba liczyć się z tym, że znalezienie nabywcy może potrwać nawet kilka miesięcy. Osoby z zadłużeniem nie mogą sobie na to pozwolić, ponieważ utrzymanie posiadanego domu wiąże się z:

 • dodatkowym nakładem finansowym, który w opisywanym przypadku jest trudny do zdobycia;
 • rosnącym długiem;
 • poświęceniem kondycji psychicznej, żyjąc w ciągłej niepewności o kolejny dzień.

 

W przypadku zadłużenia liczy się każdy miesiąc, a nawet każdy dzień,  ponieważ z czasem zadłużona nieruchomość może trafić do komornika i na licytację — wtedy zostają nałożone dodatkowe koszty związane z opłaceniem kancelarii, komornika, windykatorów i wierzycieli. Często zadłużenie i odsetki są już tak wysokie, że dana osoba zostaje z niczym, a co gorsza wciąż z długiem. 

 

Sprzedając nieruchomość poniżej wartości rynkowej można:

 • w szybki sposób uzyskać pieniądze na spłatę zaległości;
 • otrzymać dodatkowe finanse, które pozostaną ze sprzedanej nieruchomości po uregulowaniu długów;
 • uniknąć spraw komorniczych i windykacyjnych;
 • zaoszczędzić nerwy;
 • rozpocząć nowe życie bez obawy rosnące odsetki.

 

Przykładowo, sprzedając nieruchomość za 240 tysięcy złotych, zamiast za 290 tysięcy złotych możemy ją upłynnić zdecydowanie szybciej i nie narażać się na wszystkie koszty, które zostały wyżej opisane. 

Potrzebujesz wsparcia profesjonalistów w zarządzaniu / sprzedaży nieruchomości? Zapoznaj się z aktualnymi ofertami – TUTAJ. Zapraszamy również do kontaktu!
E-mail kontakt@mieszkania-silesia.pl lub telefon +48 720 899 972.

Udostępnij ten wpis:

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


  Umów się na konsultację!

  Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.

   Darmowa konsultacja

   Umów się
   na darmową konsultację
   z naszym specjalistą!

    Pobierz nasze
    bezpłatne e-booki!

    Sprzedaż
    nieruchomości

    Zarządzanie
    nieruchomościami

    Dbamy o Twoją prywatność
    Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności