Czy na zabytkowych nieruchomościach da się zarobić?

Kupując zabytkową nieruchomość i adaptując obiekt na cele komercyjne wymagane jest uwzględnienie szeregu dodatkowych aspektów, z którymi nie mamy do czynienia przypadku nieruchomości nieposiadających charakteru zabytkowego. Obowiązki te nie powinny jednak zniechęcać potencjalnych inwestorów. Wręcz przeciwnie. Przywrócone do użytkowania zabytkowe nieruchomości charakteryzuje bardzo często niepowtarzalny charakter, który jest nie do odtworzenia przy realizacji współczesnej zabudowy. Zabytkowe nieruchomości same w sobie stanowią często „landmarki” okolicy, w której się znajdują, przyciągając swoją atrakcyjnością.

Regulacja prawna dotycząca zabytkowych nieruchomości

Podstawową regulację prawną dotyczącą zabytków, w tym zabytków nieruchomych, stanowi ustawa z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (t. jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 2187). Choć zawiera ona zasadniczy zrąb przepisów dotyczących opieki nad zabytkami, w tym zabudowy i zagospodarowania zabytków nieruchomych, nie jest to jedyny akt w tej materii. Niektóre przepisy zostały rozproszone w innych regulacjach prawnych i można je odnaleźć np. w ustawie o gospodarce nieruchomościami czy w ustawie – Prawo budowlane.

Już samo zakwalifikowanie nieruchomości jako zabytek, może zająć trochę czasu. Na podstawie ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami pochodzącej z 2003 roku, przyjmuje się, że takimi nieruchomościami są:

  • mieć wartość dydaktyczną dla społeczeństwa;
  • obiekty posiadające walory poznawcze i artystyczne;
  • obiekty ważne dla społeczeństwa ze względu na możliwość zrozumienia dzięki nim przeszłości.

Przyjmijmy jednak, że inwestor już ma do czynienia z zabytkiem, a więc nieruchomością, której status jest w pełni określony i zdefiniowany, a więc taka osoba wie, jak ma się nią zająć

Trzy ważne elementy

Kupno, odrestaurowanie i zarabianie na zabytkach, nie istotne czy poprzez ich sprzedaż, czy np. wynajem, wymaga dwóch elementów. Pierwszy z nich to na pewno duże nakłady finansowe i konieczność liczenia się z czasem, jaki trzeba będzie poświęcić inwestycji, aby doprowadzić ją do odpowiedniego wyglądu.

Drugi zaś to stała współpraca z konserwatorem zabytków. Do tych dwóch, kluczowych elementów, dodać trzeba jeszcze trzeci – pomysł. O ile bowiem wynajem lub sprzedaż lokali w kamienicy znajdującej się w centrum dużego miasta, nie jest trudne, o tyle już na – dajmy na to – starą willę za miastem trzeba mieć dobry pomysł i wiedzieć jak na niej zarobić.

Na licytacji kupisz taniej

Zabytek ma jeszcze tę jedną zaletę, że można go kupić na licytacji w bardzo atrakcyjnej cenie (pomijając centra dużych miast, gdzie nawet niewielka plomba może kosztować miliony złotych). Z kolei w innym wypadku, jeśli cena jest wysoka, to na ogół podlega ona możliwości znacznych negocjacji. W ostatecznym rozrachunku, nabycie nieruchomości zabytkowej bardzo się opłaci – warunkiem jest rzecz jasna znalezienie odpowiedniej oferty.

Odrestaurowanie nieruchomości i prognoza kosztów

Bardzo istotnym elementem, który musi wziąć pod uwagę inwestor, jest kwota, jaką będzie musiał zainwestować w odrestaurowanie zabytkowej nieruchomości. Trzeba bowiem pamiętać, że – zgodnie z ustawą – każda działalność polegająca na przebudowie, rozbudowie czy zmianie wnętrza lub elewacji takiego budynku wymaga zgody konserwatora. Dobrze będzie zatem już na początku, dowiedzieć się możliwie najbardziej dokładnie, ile będzie kosztował zakres prac, jakie planuje wykonać inwestor.

A więc jeszcze raz…

Zarabianie na zabytkowych nieruchomościach zależy od kilku elementów, poniżej prezentujemy ich skróconą listę:

  • ogólnego biznesplanu, wiedzy inwestora i jego możliwości organizacyjnych;
  • pierwotnej wartości nieruchomości i stanu z jakiego się rozpoczyna jej odrestaurowywanie;
  • możliwości finansowych pozwalających odrestaurować nieruchomość, tak aby przynosiła zyski;
  • inwestycja tego typu oprócz kapitału, jest też czasochłonna i przynosi zyski nawet po kilku latach od momentu jej kupna;
  • możliwości współpracy ze specjalistą od konserwacji i ochrony zabytków, który nadzoruje większość prac (co znacznie je spowalnia).

Nieruchomości zabytkowe dają zarobić, ale jest to inwestycja dla osób posiadających większe kwoty przeznaczone właśnie  na inwestycję tego typu. Często są to pasjonaci architektury, którzy nad zysk z inwestycji przedkładają możliwość partycypowania w tkance miejskiej i ratowanie dzieł architektury.

Udostępnij ten wpis:

Zobacz naszą ofertę!

Pośrednictwo nieruchomości
Skup nieruchomości
Zarządzanie nieruchomościami
Wycena nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


    Umów się na konsultację!

    Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.




      Darmowa konsultacja

      Umów się
      na darmową konsultację
      z naszym specjalistą!



        Dbamy o Twoją prywatność
        Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności