Zakup nieruchomości w kamienicy może być bardzo interesującą formą zainwestowania posiadanych oszczędności. Wynajem lokalu mieszkalnego w zadbanym i dobrze zlokalizowanym budynku jest rozwiązaniem umożliwiającym osiągnięcie zadowalających zysków. Szczególnie atrakcyjne pod tym względem są kamienice położone w śródmiejskich, starszych dzielnicach miast. Chętnie odwiedzane przez turystów zabytkowe części miast przyciągają inwestorów, którzy aktywnie działają na rynku nieruchomości wtórnych. Trzeba jednak zauważyć, że ceny tego typu lokali są nieraz dość wysokie, przez co taka inwestycja nieraz zwraca się trochę dłużej.
Zalety mieszkań w kamienicy
Do zakupu mieszkań w kamienicy zachęcają nabywców cechy, których próżno szukać wśród tradycyjnych nieruchomości w nowszych blokach. Kamienice to z reguły budynki starsze, wybudowane przed II połową XX wieku. Większość mieszkań w takim budownictwie to duże, przestronne lokale z klimatycznym, drewnianym parkietem i wysokimi sufitami, mierzącymi nieraz ponad 3 metry. Charakterystyczne są również duże okna, które zapewniają odpowiednie doświetlenie pomieszczenia w ciągu dnia. Mury kamienic budowane z cegieł są zdecydowanie bardziej dźwiękoszczelne niż te we współczesnym budownictwie. Dodatkowo, w wielu starszych budynkach zachowały się atrakcyjne elementy wystroju, takie jak piece kaflowe, kominki, rzeźbione poręcze schodów. Stanowią one o szczególnym klimacie i wyjątkowości mieszkania.
Niebywałą zaletą nieruchomości w kamienicach jest ich położenie w centrum miasta lub w jego pobliżu. W takich miejscach nowe budynki powstają już bardzo rzadko z powodu braku wolnych gruntów lub bardzo wysokich kosztów. Bliskość różnorodnych punktów usługowo-handlowych oraz korzystne połączenie z innymi dzielnicami świadczą o tym, że kamienice są bardzo intratną inwestycją. To spora oszczędność dla osób, które mając pracę w śródmieściu, nie muszą tracić czasu i pieniędzy na codzienne dojazdy.
Mieszkanie w kamienicy i jego inwestycyjny potencjał
Nabycie mieszkania w kamienicy może być długoterminowo zyskownym posunięciem, jednak aby tak się stało, należy dokładnie przeanalizować i zbadać dany budynek. Przed dokonaniem transakcji kupna lokalu w zabytkowej kamienicy ważne jest, by sprawdzić, czy sprzedający posiada prawo własności do nieruchomości bądź czy dysponuje pełnomocnictwem prawnego właściciela lokalu i w jego zakresie może dokonywać sprzedaży. Warto również dowiedzieć się o zakres prac przeprowadzonych w budynku, wysokość funduszu remontowego, ochronę konserwatorską i stosunek wspólnoty mieszkaniowej do ewentualnej renowacji. Od tych wszystkich czynników zależeć będzie, czy zakupimy zyskujące na wartości mieszkanie, które nie będzie wymagało wiecznego doinwestowania. Największy wzrost wartości nieruchomości można uzyskać inwestując w mieszkanie w kamienicy w gorszym stanie, która za jakiś czas przejdzie generalny remont. Takie czynności wymagają dodatkowych nakładów, jednakże efekty zauważy się już po kilku latach od zainwestowania.