Jak sprzedać zadłużone mieszkanie?

Dług zaciągnięty pod zastaw mieszkania, to dla wielu sprzedających wielki stres. Część z nich w obawie o brak możliwości zbycia takiej nieruchomości często podejmują pochopne decyzje wpadając w spiralę zadłużenia coraz głębiej. Czy w przypadku zadłużonego mieszkania nie ma możliwości zbycia? A jeżeli istnieje taka możliwość  to jak do tego się  przygotować? Zacznijmy zatem od początku i rozwiejmy wątpliwości.

Po pierwsze czy zadłużone mieszkanie można sprzedać?

Najczęściej spotykaną formą zadłużenia nieruchomości jest wpis hipoteczny na rzecz banku, który udzielił kredytu na poczet zakupu nieruchomości przez właściciela. Każdorazowo wpis o obciążeniu hipoteki kredytem bankowym jest ujmowany w Księdze Wieczystej dla danej nieruchomości w dziale IV. W dziale tym zamieszczane są szczegółowe informacje dotyczące wierzyciela oraz kwoty zadłużenia.

Przepisy polskiego prawa cywilnego dopuszczają sprzedaż nieruchomości obciążonych hipoteką. Co ważne art. 72 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece wskazuje, iż (..) niedopuszczalne jest zastrzeżenie, przez które właściciel nieruchomości zobowiązuje się względem wierzyciela hipotecznego, że nie dokona zbycia lub obciążenia nieruchomości przed wygaśnięciem hipoteki(..)

A zatem, w świetle przepisów prawa, sprzedaż zadłużonego mieszkania jest możliwa i legalna. Co więcej, w na dzisiejszym rynku nieruchomości dość powszechna. Popularność tego rozwiązania spowodowana jest faktem, iż duża część klientów nabywających nieruchomości opiera zakup na swej zdolności kredytowej, a nie na oszczędnościach gotówkowych.

Po drugie jak wygląda sprzedaż zadłużonego  mieszkania ?

Procedura sprzedaży zadłużonego mieszkania jest dwuetapowa i bardzo bezpieczna dla każdej ze stron transakcji. Transakcja taka musi zabezpieczać trzy strony. Sprzedającego, Kupującego oraz Wierzyciela. Wierzycielem jest najczęściej bank, który udzielił kredytu na zakup nieruchomości. W związku z faktem, iż jego roszczenia są priorytetowe, środki finansowe przekazywane przez Kupującego nieruchomość w pierwszej kolejności przeznaczone są na spłatę długu czyli inaczej mówiąc zabezpieczenie roszczeń Wierzyciela. Wierzycielem mogą być nie tylko banki ale i osoby fizyczne lub inne instytucje państwowe np. ZUS lub US.

Po uregulowaniu rozliczenia z Wierzycielem, zostaje wykreślony wpis w dziale IV Księgi Wieczystej o hipotece ciążącej na nieruchomości i tym samym nieruchomość zostaje oddłużona. Pozostała część rozliczenia to środki przelewane na konto Sprzedającego, jako jego zysk ze sprzedaży nieruchomości.

Sprzedaż zadłużonego  mieszkania spółdzielczego – istnieje rozwiązanie

Przed dużym kłopotem stoją właściciele mieszkań spółdzielczych , którzy mają narastającą zaległość czynszową. Niestety dokumentem niezbędnym do sprzedaży takiego mieszkania jest zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o uregulowaniu wszelkich zobowiązań czynszowych. Sprzedający , który nie posiada środków na spłacenie takiego długu wydawałoby się, że zostaje w sytuacji bez wyjścia. Na szczęście istnieje rozwiązanie tego problemu. Osoba zainteresowana zakupem takiej nieruchomości to często podmiot dysponujący środkami finansowymi o statusie inwestycyjnym. Nie rzadko zdarza się zatem, iż aby dokonać zakupu mieszkania kupujący decyduje się uregulować zadłużenie czynszowe w zamian za obniżenie ceny nieruchomości o wartość długu.

Udostępnij ten wpis:

Zobacz naszą ofertę!

Pośrednictwo nieruchomości
Skup nieruchomości
Zarządzanie nieruchomościami
Wycena nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


    Umów się na konsultację!

    Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.




      Darmowa konsultacja

      Umów się
      na darmową konsultację
      z naszym specjalistą!




        Dbamy o Twoją prywatność
        Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności