Gdy otrzymujemy w spadku nieruchomość pojawia się pytanie, co jest bardziej opłacalne – zatrzymać ją czy sprzedać. Od 2019 roku przepisy dotyczące podatku od nieruchomości stały się korzystniejsze, dlatego warto rozważyć opcję sprzedaży udziału, np. w mieszkaniu czy domu.
Podstawą jest uregulowanie sytuacji prawnej mienia. W praktyce prawo do sprzedaży takiego mieszkania lub domu otrzymujemy w chwili otrzymania spadku. Niemniej dopiero notariusz jest w stanie jednoznacznie potwierdzić, kto odziedziczył określoną nieruchomość. Na spotkaniu z nim powinny się pojawić wszystkie osoby, które mają prawo do spadku.
Aby zacząć rozważać sprzedaż mienia lub udziału w nim należy sporządzić akt notarialny. Szybciej zdobędziemy go, gdy rodzina będzie zgodna co do podziału majątku. Jeśli stanie się inaczej, nie obejdzie się bez postępowania sądowego, którego celem jest uzgodnienie, kto i jakie udziały otrzyma.
Kolejny krok to złożenie wniosku o wpis do księgi wieczystej. Osoba dziedzicząca spadek może być wówczas zobowiązana do zapłaty podatku. Co ważne – najbliższa rodzina zmarłego – małżonek, rodzeństwo, dzieci oraz rodzice adopcyjni, są zwolnieni z dodatkowych opłat. Prawnie wymaga się jednak dostarczenia odpowiednich dokumentów do Urzędu Skarbowego.
Odpowiedzialność za nieruchomość
Warto pamiętać, że przy większej liczbie właścicieli zarządzanie nią może być dość trudne. Z jakimi kłopotami trzeba się wówczas liczyć?
-
Podpisywanie dokumentów
Każda z osób posiadających prawa do nieruchomości musi pojawiać się na spotkaniach, np. wspólnoty mieszkaniowej i podpisywać dokumenty w sprawach dotyczących posesji.
-
Opłaty
Lista stałych należności to między innymi podatek od nieruchomości, czynsz (jeśli jest to mieszkanie) oraz ubezpieczenie. Często nawet przy podziale opłat jest to odczuwalne obciążenie finansowe dla każdego ze współwłaścicieli.
-
Awarie
Jeśli w budynku dojdzie do jakichś uszkodzeń, np. pęknięcia rury, to spadkobiercy muszą naprawić szkodę. Mają też obowiązek sprawdzania stanu technicznego mienia i jego zabezpieczenia.
Co można zatem zrobić w sytuacji, gdy członkowie rodziny nie mogą się porozumieć w sprawie spadku? Rozwiązaniem jest sprzedaż udziałów.
Sprzedam udziały w nieruchomości
Mówiąc o sprzedaży udziałów w nieruchomości, trzeba najpierw wyjaśnić termin współwłasność. Zgodnie z literą prawa jest to własność jednej rzeczy, która przysługuje wielu właścicielom.
Dzielimy ją na dwie formy:
- łączną,
- ułamkową.
Pierwsza jest bez udziałowa, co oznacza, że współwłaściciel nie rozporządza samodzielnie swoim prawem do własności. W takim przypadku nie można pozbyć się udziału bez zgody współwłaścicieli.
Współwłasność ułamkowa polega na dokładnym określeniu wysokości wkładu w nieruchomość. Współwłaściciele dzielą się wówczas kosztami oraz zyskami z wynajmu. Dysponują również udziałami zgodnie ze swoją wolą.
Jak sprzedać udział w nieruchomości?
Współwłaściciele, którzy nie mogą liczyć na spłacenie ich przez innych bądź nie mogą odkupić pozostałych udziałów, mają dwie opcje. Pierwsza to skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej, która poprowadzi sprawę wyjścia ze współwłasności.
Druga pozwala oszczędzić sporo czasu oraz uniknąć nerwów. To sprzedaż swojego udziału. Podejmując taką decyzję, należy zadbać o skompletowanie odpowiednich dokumentów dotyczących naszego mienia. Niezbędne będzie dostarczenie notariuszowi oryginału postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku oraz zaświadczenia z Urzędu Skarbowego. Na tym ostatnim zostaje umieszczona informacja o uregulowaniu podatku od spadku bądź jego braku (ze względu na bliskie więzi rodzinne ze zmarłym). Posiadając wszystkie te dokumenty, możemy zacząć myśleć o sprzedaży.
Sprzedaż udziałów w nieruchomości nabytej w drodze spadku jest zatem możliwe. Wymaga jedynie zadbania o stosowne formalności. Jeżeli uważamy, że trudno będzie nam przeprowadzić sprzedaż, skorzystajmy z pomocy biura pośrednictwa nieruchomości, którzy podpowiedzą najprostsze rozwiązanie.