Jak pozbyć się udziałów w nieruchomości?

Zostać właścicielem – brzmi dumnie, jednak nie zawsze niesie to ze sobą same przyjemności. Szczególnie, gdy dom bądź mieszkanie stają się naszą własnością w ramach spadku bądź otrzymujemy jedynie udziały w danym mieniu. Sprzedaż udziałów- Co można zrobić w takiej sytuacji?

Zostając właścicielem nieruchomości zarządzanej przez kilka osób należy liczyć się z pewnymi obowiązkami. Jakimi?

Przede wszystkim to szeroko pojęta opieka nad mieniem. Należy podpisywać dokumenty podczas spotkań wspólnoty (jeśli jest to mieszkanie), podejmować niezbędne decyzje dotyczące nieruchomości oraz dzielić się kosztami. Może to być chociażby podatek od nieruchomości, czynsz czy ubezpieczenie. Trzeba również uwzględnić możliwość awarii bądź złego stanu technicznego danego miejsca. Wówczas, gdy powstanie jakaś szkoda, współwłaściciele są odpowiedzialni, aby zadbać o jej naprawę bądź zabezpieczyć nieruchomość. Może to być dość kłopotliwe, dlatego warto zastanowić się nad alternatywami.

Zniesienie współwłasności

Niekiedy właściciele decydują się na zniesienie współwłasności. Można to zrobić u notariusza bądź za pomocą postępowania sądowego – przeprowadzonego w sądzie rejonowym. Ta ostatnia sytuacja jest ostatecznością, ma miejsce dopiero wtedy, gdy wszyscy zainteresowani nie mogą wypracować jednego rozwiązania.

Decyzję podejmuje wówczas sędzia. W praktyce może zaproponować trzy opcje: podzielić nieruchomość, przyznać współwłasność co najmniej jednej osobie (która musi spłacić pozostałe) albo zarządzić sprzedaż mienia. Wybór tej opcji wiąże się jednak z kosztami oraz może zająć sporo czasu.

Sprzedaż udziałów

Ta możliwość jest znacznie szybsza do zrealizowania. Warto zacząć jednak od objaśnienia pojęcia „współwłasność”. Jest to własność jednej rzeczy, która przysługuje kilku właścicielom. Ma dwie formy: łączną i ułamkową.

Łączna oznacza, że współwłaściciel nie dysponuje swoją własnością. Dzieje się tak dlatego, że sprzedaż udziału w takiej nieruchomości jest niemożliwa bez zgody pozostałych.

Z nieco inną sytuacją mamy do czynienia, gdy mowa o współwłasności ułamkowej. Dzięki niej można określić wysokość udziału w nieruchomości. Z czym wiąże się taka forma? Każdy współwłaściciel odpowiada finansowo za utrzymanie mienia oraz ma prawo do części pieniędzy z wynajmu czy dzierżawy. Co najważniejsze – może dysponować przysługującym mu udziałem wedle swojej woli.

Ostatnia forma dotyczy często sytuacji, gdy np. dokonano podziału majątku na kilka osób. Wówczas każdy otrzymał jego ułamkową część. To współwłaściciele, którzy rozporządzają swoją własnością bez ograniczeń.

Niejednokrotnie decydują się oni na sprzedaż udziałów w nieruchomości, biorąc pod uwagę wysokie koszty jej utrzymania. Każdy właściciel ma prawo zrobić to w dowolnym momencie i nie musi pytać o zgodę pozostałych.

Co dzieje się, gdy już podejmiemy decyzję o sprzedaży udziałów w nieruchomości? Możemy szukać kupców na własną rękę, jednak może to być trudniejsze, zwłaszcza jeśli posiadamy ½ lub 1/3 lokalu. Warto wtedy skorzystać z usług firm specjalizujących się w branży, które skupują udziały bądź ich część oraz pomogą dopełnić wszelkich formalności.

Aby formalnościom stało się zadość, trzeba jeszcze pamiętać o tym, że nabywca części nieruchomości będzie musiał zdobyć orzeczenie sądu cywilnego albo podpisać porozumienie z resztą współwłaścicieli.

Sprzedaż udziałów w nieruchomości na własną rękę jest zatem możliwa, jeśli zniesiemy współwłasność bądź właściciele uzgodnią między sobą dalsze działania. W przypadku trudniejszej sytuacji poradźmy się specjalistów, którzy zaproponują korzystne rozwiązanie. Jeśli zaś zależy nam na szybkiej sprzedaży udziałów warto rozważyć skontaktowanie się z firmami, które zajmują się skupem nieruchomości.

Udostępnij ten wpis:

Zobacz naszą ofertę!

Pośrednictwo nieruchomości
Skup nieruchomości
Zarządzanie nieruchomościami
Wycena nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


    Umów się na konsultację!

    Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.




      Darmowa konsultacja

      Umów się
      na darmową konsultację
      z naszym specjalistą!



        Dbamy o Twoją prywatność
        Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności