header
Wyszukiwanie zaawansowanie
Your search results

Zarządzanie najmem – czy to się opłaca?

Autor silesia dnia 23 lipca 2020
Zarządzanie najmem – czy to się opłaca?
Komentarze:0

Od niedawna w branży nieruchomości prężnie rozwija się nowa profesja – zarządzanie najmem. Z takich usług korzystają zarówno osoby prywatne, jak i firmy oraz podmioty zagraniczne inwestujące w naszym kraju. Na czym właściwie polega zarządzanie najmem? Czy warto skorzystać z takich usług? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Jakie obowiązki należą do osoby zarządzającej najmem?

Zarządzanie najmem obejmuje poszukiwanie najemców zarządzanych lokali, negocjacje, sprawdzanie i weryfikowanie terminowości wnoszenia opłat, przygotowanie umów oraz rozliczanie kosztów za media. Jako inwestor korzystający z takiej usługi możesz liczyć również na wyręczenie przy prezentacji mieszkania i późniejszym przekazaniu kluczy. Jeśli posiadasz nieruchomość i niekoniecznie masz czas, żeby zajmować się wszystkimi formalnościami i sprawami technicznymi, dużym ułatwieniem jest skorzystanie z takiej właśnie usługi. Osoba profesjonalnie zarządzająca najmem, której powierzysz swoją nieruchomość, posiada obszerną wiedzę z zakresu prawa, budownictwa czy rachunkowości. Doskonale orientuje się również w aktualnej ofercie rynkowej w zakresie najmu, trendach na rynku i zna czynniki determinujące poziom czynszów.

Czy wybór takiej usługi jest korzystny?

Wielu właścicieli mieszkań zastanawia się czy warto skorzystać z usługi zarządzania najmem czy jednak zajmować się tym na własną rękę? Samodzielny wynajem wiąże się często z ograniczeniem czasu wolnego, dodatkowym stresem, sumowaniem się dodatkowych spraw do załatwienia, a także byciem w ciągłej gotowości na ewentualną rozmowę z najemcą. Uwolnienie się od tego i jednoczesne uzyskanie wolnego czasu może okazać się dla Ciebie największym atutem przekazania nieruchomości w ręce zarządcy.

Największym plusem usługi zarządzania najmem jest wyręczenie inwestora w wielu uciążliwych obowiązkach. O ile jesteś właścicielem jednej nieruchomości, czas na załatwienie formalności mieszkaniowych i kontakt z lokatorami nie stanowi jeszcze takiego problemu, jak w przypadku posiadania kilku lokali mieszkalnych. Zarządzanie najmem pozwala obejść wszystkie trudności napotykane podczas zawierania umów z najemcami, a w konsekwencji daje Ci możliwość większej niezależności i swobody czasowej. To zarządca stanie się pierwszym kontaktem dla lokatorów i wyręczy Cię we wszystkich formalnościach.

Również miejsce położenia nieruchomości jest bardzo istotne z punktu widzenia zarządzania nim. Im większa odległość dzieli Cię od wynajmowanej nieruchomości, tym opieka nad nią będzie trudniejsza i bardziej czasochłonna. Jeśli mieszkasz daleko od nieruchomości, która jest Twoją inwestycją, opłacalne jest zlecenie zarządzania profesjonaliście. Pozwoli Ci to uniknąć dodatkowych kosztów związanych z podróżą i ewentualnym noclegiem.

Ile kosztuje zarządzanie najmem?

W praktyce działa to tak, że najemcy nie płacą za wynajem Tobie jako właścicielowi nieruchomości, tylko firmie zarządzającej. Ta po uiszczeniu wszelkich opłat eksploatacyjnych przelewa na koniec miesiąca na twoje konto czysty zysk, pomniejszony o prowizję w ramach świadczenia usługi. Standardowy koszt zarządzania to kilkaset złotych miesięcznie. Na takiej usłudze najbardziej skorzystają osoby posiadające kilka inwestycji, które będą mogły pozbyć się zbyt dużej ilości obowiązków. Mający na wynajem jedno mieszkanie zyskają mniej, ale wciąż pozwoli im to zaoszczędzić sporo czasu i nerwów.

Udostępnij

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Porównaj