Zarządzanie najmem – prawa i obowiązki wynajmującego

Zarządzanie najmem to nie taka prosta sprawa. Na początku wyjaśnijmy, na czym cały ten proces polega. Jest to szereg czynności, który wiąże się z zadaniami takimi jak:

 • poszukiwanie lokatorów
 • prezentacje lokalu przyszłemu klientowi
 • ocena wiarygodności odbiorcy
 • tworzenie umów z potencjalnym wynajmującym
 • kontrolowanie terminowości wnoszonych opłat
 • rozliczenie kosztów za prąd, wodę, gaz czy Internet

Kim jest wynajmujący?

Jak możemy określić wynajmującego? Jest to osoba, która czerpie korzyści z odstąpienia lokatorom nieruchomości na określony czas. Udostępnienie lokalu najemcy odbywa się za określoną, ustaloną wcześniej, zaakceptowaną przez obie strony kwotę.

Obowiązki wynajmującego

Zadaniem wynajmującego jest udostępnianie najemcy lokalu, który jest zdatny do użytku i pozwala na zamieszkanie. Lokal powinien być utrzymany w takim stanie przez cały okres trwania umowy. Do podstawowych czynności należy zapewnienie sprawnej instalacji elektrycznej, wodnej, kanalizacyjnej czy centralnego ogrzewania. Istnieje też zobowiązanie do sprawnego utrzymania innych urządzeń stanowiących wyposażenie budynku. Kolejnym zadaniem jest zapewnienie porządku i czystości w częściach wspólnych przeznaczonych dla lokatorów. Należy pamiętać, że naprawie podlega również antena zbiorcza, stolarka okienna, drzwiowa oraz wymiana podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków.

Prawa wynajmującego

Istnieje również katalog praw osoby oferującej wynajem lokalu. Należą do nich w szczególności możliwość ustalenia kaucji za powierzone lokum. Chroni nas przed ewentualnymi zniszczeniami, jakich może dokonać najemca. Jej wysokość ustala właściciel lokalu, nie może ona przekroczyć dwunastu stawek czynszu za nieruchomość. W skład praw wynajmującego wchodzi również pobieranie czynszu. W sytuacji, gdy lokator nie płaci ustalonej kwoty, to wynajmujący może egzekwować spłatę na kilka sposobów: słownie, pismami prawniczymi lub kierując sprawę do sądu.

Nie ma jednak prawa eksmisji najemcy, gdyż to przysługuje tylko po orzeczeniu sądowym. Wynajmujący ma prawo ustalenia wyższej stawki za czynsz, jednak musi odpowiednio wcześniej poinformować o tym lokatorów, którzy w takiej sytuacji mają możliwość rozwiązać umowę. Kolejnym aspektem jest wymaganie od lokatora przestrzegania praw współżycia społecznego, które obowiązują w danej wspólnocie mieszkaniowej, co oznacza, że najemca musi się zachowywać godnie. Jeżeli osoba wynajmująca dokonała zmian w lokalu bez zgody właściciela, wynajmujący ma prawo wyegzekwować powrót do poprzedniego stanu wynajmowanej części bez pokrywania kosztów remontu.

Zdaj się na profesjonalistów

Współczesny rynek wynajmu niesie ze sobą wiele praw i obowiązków. Właściciel lokalu musi stawić czoło całemu szeregowi zadań. Najlepiej, jeśli będą przebiegały bezproblemowo, aby czerpać z inwestycji jak największe zyski. Najczęściej pojawiają się jednak liczne komplikacje polegające na przykład na nieprawidłowej realizacji umowy, mogą to być nieterminowe wpłaty, nieodpowiedni lokatorzy, zniszczenia lokalu.

Chcesz oszczędzić sobie zmartwień i korzystać z usługi szytej na miarę Twoich potrzeb?

Twoja nieruchomość trafi w najlepsze ręce. Od znalezienia lokatora, po dbanie o szczegółową opiekę nad wynajmowanym lokalem oraz skup, sprzedaż czy wycena nieruchomości.

Zapraszamy do KONTAKTU.

Udostępnij ten wpis:

Zobacz naszą ofertę!

Pośrednictwo nieruchomości
Skup nieruchomości
Zarządzanie nieruchomościami
Wycena nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości

Pobierz nasze bezpłatne e-booki

Sprzedaż
nieruchomości

Zarządzanie
nieruchomościami

Chcesz pozyskać wiedzę
na temat nieruchomości?

Zapisz się do naszego newslettera!


  Umów się na konsultację!

  Masz pytania? Potrzebujesz pomocy? Umów się na konsultację! Pomagamy na terenie całej Polski.

   Darmowa konsultacja

   Umów się
   na darmową konsultację
   z naszym specjalistą!

    Dbamy o Twoją prywatność
    Używamy ciasteczek (plików cookie), aby zapewniać lepszą jakość naszych usług i móc obsługiwać zapytania. Klikając „Akceptuję” lub mając włączone pliki cookie, wyrażasz na to zgodę. Polityka prywatności