header
Wyszukiwanie zaawansowanie
Your search results

Najem mieszkania – jak działają jego różne formy?

Autor mieszkania-silesia.pl dnia 14 stycznia 2020
Najem mieszkania – jak działają jego różne formy?
Komentarze:0

Każdy właściciela nieruchomości, którego przeznaczeniem będzie najem mieszkania stanie przed wyborem rodzaju umowy najmu. Poniżej w kilku słowach przedstawiam opis każdego z nich:

Zwykła umowa najmu

Jest to w zasadzie najzwyklejsza umowa cywilnoprawna między wynajmującym a najemcą. Przy tej formie umowy właściciel może spotkać się z szeregiem problemów wynikających z kodeksu cywilnego. Zwykła umowa umożliwia zameldowanie się najemcy w lokalu na okres przewidziany umową bez wiedzy i zgody właściciela tym samym najemca posiada pełną ochronę wynikającą z ochrony prawa lokatorskiego włączając w to obowiązek zapewnienia najemcy lokalu socjalnego.

W tym przypadku sprawę do sądu właściciela może skierować dopiero po zaleganiu trzech miesięcznych opłat za najem. Jeżeli zawrzemy umową powyżej 10 lat zgodnie z art. 661 KC umowa z mocy prawa przechodzi na czas nieoznaczony.

Najem okazjonalny

Ta forma skierowana jest dla osób fizycznych wynajmujących mieszkania nie prowadzących działalności gospodarczej. Głównym atutem tej formy jest dobrowolne zrzeczenie się najemcy z części ochrony wynikające z prawa lokatorskiego.-m.in prawa do lokalu zastępczego oraz poddania się obowiązkowi egzekucji na żądanie właściciela lokalu w terminie nie krótszym niż 7 dni. Dodatkowym plusem jest brak możliwości zameldowania się lokatora bez wiedzy właściciela. Umowa poświadczana jest notarialnie co niesie ze sobą dodatkowe koszty.

Najem instytucjonalny

Jest to dość nowa forma zawierania umów między wynajmującym a najemcą. Weszła w życie w 2017roku na mocy ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Tym co odróżnia podane formy umowy najmu jest grupa podmiotów uprawnionych do skorzystania z tego rozwiązania, czyli osób fizycznych, prawnych oraz jednostek organizacyjnych prowadzących działalność gospodarczą

Udostępnij

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Porównaj