header
Wyszukiwanie zaawansowanie
Your search results

Jak wybrać odpowiedni lokal pod inwestycję?

Autor mieszkania-silesia.pl dnia 21 września 2020
Jak wybrać odpowiedni lokal pod inwestycję?
Komentarze:0

Tanio, okazyjnie, szybko i to najlepiej z „oferty premium”, „której nikt przed nami jeszcze nie widział”. Tak najchętniej kupowalibyśmy nieruchomości. Oczywiście nie można mieć wszystkiego. W zależności od celu związanego z kupowanym mieszkaniem powinniśmy kierować się nieco innymi względami. W przypadku mieszkań prywatnych istotny jest wybór lokum wpisującego się w nasze indywidualne potrzeby i oczekiwania. Jeśli chodzi zaś o nieruchomości inwestycyjne – tu znaczenie ma rentowność przyszłej inwestycji. O ile więc mieszkanie prywatne rozpatrujemy w kategoriach tu i teraz oraz w odniesieniu do siebie, to lokal pod inwestycję wybieramy z myślą o przyszłości i o innych, o potencjalnych nabywcach.

Pierwsze pytania

Jeszcze zanim rozpoczniesz poszukiwania mieszkania pod inwestycję, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, kto i w jakim celu ma się stać w przyszłości twoim klientem. Czy chcesz wynajmować mieszkanie, czy wyremontować i za jakiś czas sprzedać z zyskiem?

Przemyślana grupa docelowa

Jeśli stawiasz na wynajem, konieczne będzie ustalenie grupy docelowej. Kiedy stwierdzisz, że chcesz wynajmować mieszkanie np. studentom, łatwiej ci będzie ustalić warunki, które musi spełniać nieruchomość. W tym przypadku powinno to być dobre skomunikowanie z kluczowymi punktami miasta, bliskość uczelni wyższych oraz nieprzesadnie wysoki standard wykończenia. Dla studentów ważna jest bowiem dogodna lokalizacja oraz jak najniższy koszt wynajmu. Natomiast jeśli kupujemy mieszkania pod nieruchomości komercyjne, zastanówmy się, jakie lokalizacje są pożądane przez poszczególne branże. I które branże mają aktualnie większe zapotrzebowanie na lokale biurowe w twoim mieście.

Jednorazowe zyski?

Jeśli zależy ci na znacznym, jednorazowym zysku, rozważ zakup nieruchomości do remontu i do dalszej sprzedaży. W tym przypadku grupa docelowa będzie zupełnie inna – możesz śmiało założyć, że potencjalny nabywca znajdzie się w grupie tzw. klientów premium. Weź jednak pod uwagę to, że remont jest sporym wydatkiem. Jeśli zamierzasz wykonać go po kosztach – lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Wymagający klient z zasobnym portfelem szybko wykryje fałsz i nie będzie zainteresowany taką ofertą.

Analiza możliwości finansowych

Przed zakupem nieruchomości musisz też przeanalizować, jakie masz możliwości jej finansowania. Dysponujesz gotówką na zakup, czy musisz wesprzeć go kredytem? Weź pod uwagę podatek związany z dochodem z wynajmu oraz podatek od sprzedaży mieszkania w ciągu 5 lat od nabycia. Prawdopodobnie możesz liczyć na to, że w przyszłości wartość rynkowa mieszkania wzrośnie, a Tobie uda się czerpać z jej wynajmowania większy zysk. Jeśli jednak nie jesteś w stanie samodzielnie ocenić potencjału mieszkania, zgłoś się do agenta biura nieruchomości. Jako profesjonalista, na pewno pomoże ci rozpocząć rentowną inwestycję.

Udostępnij

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Porównaj