header
Wyszukiwanie zaawansowanie
Your search results

Dlaczego oraz kiedy warto sprzedać nieruchomość poniżej wartości?

Autor mieszkania-silesia.pl dnia 27 maja 2019
Dlaczego oraz kiedy warto sprzedać nieruchomość poniżej wartości?
Komentarze:0

Kiedy i dlaczego warto sprzedać nieruchomość poniżej wartości rynkowej? 

 

Z pewnością w głowach wielu osób po przeczytaniu tytułu tego artykułu rodzi się sprzeciw. Jaki jest sens sprzedawać coś w niższej cenie? Po co mam to robić, skoro mogę zyskać o wiele więcej pieniędzy? Otóż bywają sytuacje, gdy podjęcie decyzji o sprzedaży nieruchomości poniżej wartości rynkowej jest najlepszym rozwiązaniem. W dalszej części dowiesz się, kiedy warto zdecydować się na takie kroki. 

 

Jak może wyglądać sprzedaż nieruchomości bez obniżania wartości rynkowej? 

 

Niektórzy posiadacze mieszkań lub domów na własność po wielu przemyśleniach decydują się na sprzedanie swojej nieruchomości, by tym samym zyskać pieniądze na spłatę zaległych należności i rozpoczęcie życia bez debetu.

 

Na podstawie aktualnych cen na rynku nieruchomości szacują cenę swojego lokalu, robią zdjęcia, tworzą ogłoszenie, po czym je wystawiają. Niestety, pomimo upływu kilku miesięcy, nie udaje się znaleźć nabywcy, bo albo oferta nie przynosi żadnego odzewu, albo chętni klienci po uzyskaniu większej liczby informacji na temat nieruchomości bądź po jej obejrzeniu, rezygnują. Kolejne tygodnie nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Wraz z mijającym czasem rośnie dług, a raty wziętych pożyczek i odsetki za nieterminowe płatności czekają na uregulowanie. W pewnym momencie następuje etap, w którym zadłużenie przewyższa przychód, który można otrzymać za wystawioną na sprzedaż nieruchomość, której cena jest równa wartości rynkowej. Co za tym idzie — szansa na uregulowanie całego zadłużenia znika. 

 

Sprzedaż nieruchomości poniżej wartości rynkowej — jakie daje korzyści?

 

Czasami życie pisze nam różne scenariusze. Wszystko idzie dobrze, mamy pracę, dom, rodzinę, ale jedno lub kilka wydarzeń burzy tę rzeczywistość. Zaczynamy mieć zobowiązania finansowe, których nie jesteśmy w stanie terminowo spłacić. Długi cały czas rosną, a my nie potrafimy zakończyć tego trudnego etapu w naszym życiu. Nie wiemy, co zrobić, by spłacić wszystkie zaległości. 

 

W tej sytuacji wiele osób bierze kredyty, pożyczki, chwilówki, jednak tym samym zaczyna wchodzić w spiralę zadłużenia, która prowadzi donikąd, ponieważ spłata jednego długu wymaga rozpoczęcia kolejnego. Jednym z rozwiązań tego problemu jest sprzedaż nieruchomości poniżej wartości rynkowej, co często daje możliwość szybkiego zdobycia gotówki i spłaty nieuregulowanych zobowiązań. 

 

Przy sprzedaży mieszkania zgodnie z wartością rynkową trzeba liczyć się z tym, że znalezienie nabywcy może potrwać nawet kilka miesięcy. Osoby z zadłużeniem nie mogą sobie na to pozwolić, ponieważ utrzymanie posiadanego domu wiąże się z:

  • dodatkowym nakładem finansowym, który w opisywanym przypadku jest trudny do zdobycia;
  • rosnącym długiem;
  • poświęceniem kondycji psychicznej, żyjąc w ciągłej niepewności o kolejny dzień.

 

W przypadku zadłużenia liczy się każdy miesiąc, a nawet każdy dzień,  ponieważ z czasem zadłużona nieruchomość może trafić do komornika i na licytację — wtedy zostają nałożone dodatkowe koszty związane z opłaceniem kancelarii, komornika, windykatorów i wierzycieli. Często zadłużenie i odsetki są już tak wysokie, że dana osoba zostaje z niczym, a co gorsza wciąż z długiem. 

 

Sprzedając nieruchomość poniżej wartości rynkowej można:

  • w szybki sposób uzyskać pieniądze na spłatę zaległości;
  • otrzymać dodatkowe finanse, które pozostaną ze sprzedanej nieruchomości po uregulowaniu długów;
  • uniknąć spraw komorniczych i windykacyjnych;
  • zaoszczędzić nerwy;
  • rozpocząć nowe życie bez obawy rosnące odsetki.

 

Przykładowo, sprzedając nieruchomość za 240 tysięcy złotych, zamiast za 290 tysięcy złotych możemy ją upłynnić zdecydowanie szybciej i nie narażać się na wszystkie koszty, które zostały wyżej opisane. 

Potrzebujesz wsparcia profesjonalistów w zarządzaniu / sprzedaży nieruchomości? Zapoznaj się z aktualnymi ofertami – TUTAJ. Zapraszamy również do kontaktu!
E-mail kontakt@mieszkania-silesia.pl lub telefon +48 720 899 972.

Udostępnij

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Porównaj