header
Wyszukiwanie zaawansowanie
Your search results

Czy style i trendy są ważne na rynku nieruchomości?

Autor mieszkania-silesia.pl dnia 20 sierpnia 2020
Czy style i trendy są ważne na rynku nieruchomości?
Komentarze:0

Rynek nieruchomości nieustannie zmienia się i ewoluuje. W segmencie komercyjnym jest to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów polskiej gospodarki. Atrakcyjność polskiego rynku nieruchomości wzmacnia fakt, że łączy on w sobie cechy rynku rozwiniętego i wschodzącego, oferując relatywnie wysoką stabilność kapitału i relatywnie szybki wzrost zysku. Za takie osiągnięcia odpowiedzialne są w dużym stopniu style i trendy. Kształtują upodobania potencjalnych nabywców nieruchomości, przez co są niewątpliwie kluczowym elementem budowania tego segmentu gospodarki.

Czym właściwie są style i trendy?

Trend to istniejący w danym momencie kierunek rozwoju w jakiejś dziedzinie. Można określić go również jako kierunek zmiany w stylu życia, powstały w efekcie oddziaływania otoczenia ekonomicznego, demograficznego, społecznego, prawnego, czy technologicznego. Trendy mogą mieć charakter krótko- lub długookresowy; a pod względem zasięgu globalny lub regionalny. Przedsiębiorstwa i osoby prywatne działające na konkurencyjnym rynku nieruchomości podejmują działania o zróżnicowanym charakterze, mające służyć realizacji celów inwestycyjnych. Wśród czynników decydujących o zyskownej działalności mieszkaniowej są także trendy charakteryzujące potencjalnych nabywców nieruchomości, ich oczekiwania, preferencje, zachowania. Działalność przedsiębiorstw na rynku nieruchomości, zgodna z obserwowanymi trendami, zwiększa szansę powodzenia, oznacza wyższą skuteczność i efektywność działania.

Kształtowanie się trendów na rynku nieruchomości

Trendy w gospodarce są jednym z kluczowych czynników mających wpływ na powodzenie i realne szanse sprzedaży, czy wynajmu mieszkania. Dzięki ich obserwacji łatwo zidentyfikować zbliżające się nieuchronnie zmiany, które wykorzystać można do objęcia wiodącej pozycji w branży inwestycyjnej. Prawie każdy produkt w gospodarce podlega wpływowi trendów, również lokale mieszkalne. Obserwując te trendy, dużo łatwiej podjąć trafne decyzje, zarówno związane z bieżącymi inwestycjami, jak i problemami, które mogą pojawić się w przyszłości. Znajomość trendów przydaje się także, gdy przygotowujemy ofertę nieruchomości, przeprowadzamy generalny remont przed sprzedażą, a także gdy budujemy plan marketingowy, który pozwala przewidzieć zachowanie przyszłych klientów.

Obecne style i trendy na rynku nieruchomości

Rynek nieruchomości coraz śmielej sięga po nowoczesne technologie, zarówno do prezentacji inwestycji klientom, jak i w zakresie dodatkowego wyposażenia mieszkań i osiedli w różnego rodzaju rozwiązania. Najnowsze badania pokazują że wśród społeczeństwa zaczyna dominować minimalizm, inteligentne rozwiązania, maksymalne zagospodarowanie przestrzeni, funkcjonalność, komfort i energooszczędność. Pierwotny i wtórny rynek mieszkań w dużych miastach jest bardzo dynamiczny i stanowi odpowiedź na potrzeby współczesnych mieszkańców. Poniżej przygotowaliśmy listę najpopularniejszych trendów na rynku nieruchomości:

Większy metraż nieruchomości

W ostatnich miesiącach zaobserwować można wzrost zainteresowania nieruchomościami o większym metrażu, mowa tu głównie o domach powyżej 100 m2 oraz mieszkaniach powyżej 60 m2. Zaprzecza to trwającej przez ostatnie lata modzie na tzw. “mieszkania kompaktowe” – czyli mieszkania o niewielkich metrażach, mieszczące jak największą ilość pokoi, nie tracąc przy tym swojej użyteczności.

Mieszkania i lokale usługowe na wynajem

W minionych miesiącach w związku z wprowadzonym zakazem wynajmów krótkoterminowych z powodu pandemii, nastąpiło uwolnienie setek lokali mieszkaniowych, które do tej pory przeznaczone były dla wynajem dla turystów na krótkie terminy. Większość tych lokali trafiła na rynek wynajmu długoterminowego, co w znacznej mierze przyczyniło się do chwilowego spadku stawek najmu, a więc i większego zainteresowania inwestorów.

Ogródek, balkon, taras – dodatkowa powierzchnia, która wpływa na atrakcyjność mieszkania

Niezaprzeczalnie w ostatnich miesiącach dla nieruchomości mieszkaniowych olbrzymim atutem stała się wszelkiego rodzaju dodatkowa powierzchnia, umożliwiająca przebywanie na świeżym powietrzu bez wychodzenia z domu, czy mieszkania. Balkony, tarasy, czy przydomowe ogródki mimo iż zawsze były doceniane przez przyszłych nabywców obecnie, nierzadko stanowią jeden z głównych czynników wpływających na decyzję o zakupie bądź wynajmie danej nieruchomości.

Więcej światła i innowacyjne technologie

Kolejnym z nowych trendów na rynku mieszkaniowym jest oświetlenie i różnego rodzaju nowe technologie. Nowoczesne domy i mieszkania na sprzedaż są przyjazne dla naturalnego środowiska. Dużą wagę przykłada się do tego, by koszta ogrzewania budynku mieszkalnego oraz zużycie energii było niskie. W tym celu stosuje się inteligentne systemy izolacji, a także innowacyjne systemy grzewcze.

Luksusowe nieruchomości

W obecnych czasach to właśnie luksusowe nieruchomości dla wielu inwestorów stają się bezpieczną przystanią do lokowania swojego kapitału, gwarantującą z większy i pewniejszy zysk niż inwestowanie na giełdzie czy trzymanie środków na lokatach bankowych.

Flipy – mieszkania do remontu sprzedawane z zyskiem

Wśród nowych trendów, jeśli chodzi o budynki i mieszkania pod inwestycję, pojawia się także rewitalizacja. Inwestorzy coraz częściej decydują się na zakup atrakcyjnych budynków, np. kamienic z zamiarem przeprowadzenia rewitalizacji. Bogata architektura z dawnych lat, odświeżona i wzbogacona o nowoczesne udogodnienia to trend, który jest korzystny zarówno dla sprzedawców, jak i dla potencjalnych kupców oraz lokalnych społeczności.

Ciężko jednoznacznie przewidzieć jak w najbliższym czasie zachowa się rynek. Minione miesiące pozwalają jednak określić tendencje i trendy, które w widoczny sposób obecnie możemy zaobserwować. Nieruchomości niezaprzeczalnie były, są i będą najlepszym aktywem inwestycyjnym.

Udostępnij

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.

Porównaj